Ruska privatna vojna kompanija poznata kao “Vagner grupa” i njen navodni osnivač, Jevgenij Prigožin, suočavaju se sa optužbama pred sudovima Velike Britanije za terorizam, politička ubistva i upotrebu silovanja kao ratnog oružja, piše iNews.
“McCue Jury and Partners”, britanska advokatska kancelarija koja pokreće tužbu u ime žrtava koje su pobegle od rata u Ukrajini, veruje da se imovina “Vagner grupe” može usmeriti na otkrivanje milijardi dolara koje bi poslužile kao reparacije za žrtve ove privatne grupe plaćenika.
Obraćajući se ministrima u Komitetu za spoljne poslove u vezi sa istragom o “Vagner grupi”, advokat Džejson MekKju iz “McCue Jury and Partners” rekao je da je ovaj “revolucionarni” pravni postupak „započet”.
“Ovo je prvi put u svetu da “Vagner grupu” i njoj slične tuže njegove žrtve” rekao je Džejson MekKju.
Parlamentarna istraga o privatnim vojnim kompanijama je posebno fokusirana na aktivnu ulogu “Vagner grupe” u ratu u Ukrajini, ali će takođe ispitati rusko korišćenje grupe tokom sukoba na Bliskom istoku, Africi i Južnoj Americi.
“Vagner grupa”, koja je povezana sa ruskom vladom, optužena je za strašne zločine protiv ljudskih prava, uključujući masovna ubistva, proizvoljno zatvaranje, mučenje tokom ispitivanja i prisilno raseljavanje civila.
Advokat MekKju je objasnio da će slučaj na Višem sudu u Londonu pružiti dokaze da je “Vagner grupa protivzakonitim sredstvima učestvovala u zaveri terorizma kako bi se olakšala njihova ilegalna invazija na Ukrajinu“.
Slučaj pokreće grupa ukrajinskih žrtava ove “Vagner grupe” koje sada borave u Velikoj Britaniji, ali ovaj slučaj, takođe, “simbolično predstavlja“ i sve Ukrajince koji su „pretrpeli gubitke kao rezultat rata“, uključujući više od 100 hiljada Ukrajinaca koji su pobegli u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Prigožinu, osnivaču i tvorcu “Vagner grupe”, poslato je pismo u kojem se on, zajedno sa grupom i ruskim predsednikom Vladimir Putinom, optužuje da „namerno nanosi štetu i patnju“ narodu Ukrajine i izaziva „nezakonit rat kroz terorizam“, saopštila je advokatska kancelarija.
“Optuženi su namerno bili uključeni u kampanji terorizma koja je uključivala gađanje civila, ključnu ukrajinsku infrastrukturu i objekte, ubistva, silovanja i postavljanje eksploziva oko nuklearnih objekata”, navodi ova advokatska firma, dodajući da je njihova svrha bila širenje “terora i haosa u Ukrajini”.
Ovo saopštenje dolazi nekoliko dana nakon što je MekKju napisao da je “Vagnerova grupa možda najbolji primer ruske upotrebe terora kao sastavni deo državne politike“.
Pravnu akciju podržali su politički i vojni lideri Ukrajine, kao i bivši britanski premijer Boris Džonson, koji je rekao da bi Britanija mogla da bude „ponosna“ na podršku koja je data Ukrajini i na „napore britanskih advokata da procesuiraju Putinove ratne zločince“.
“Šaljemo poruku svakom delu njegove ratne mašine da im preti opasnost od sankcija i krivičnog gonjenja do kraja života“, rekao je Džonson.
Načelnik odbrambene obaveštajne službe Ukrajine, general-major Kirilo Budanov, pozdravio je pravnu akciju koja se odvija i istakao njenu “značajnu ulogu“ u ovo vreme rata.
“Svakodnevno se suočavamo sa Vagnerovim terorizmom na terenu. Ova akcija će svetu pokazati istinu o nezakonitim postupcima Putina i “Vagnera” i pomoći u dostizanju pravde za njihove žrtve”, naveo je on.
Takođe, biće ispitane i operacije “Vagner grupe” i u drugim zemljama, poput Centralnoafričke Republike, Libije, Mozambika, Sirije, Sudana i Venecuele.
“Vagner grupa” počela je da deluje u Siriji 2015. godine, boreći se zajedno sa provladinim snagama i čuvajući naftna polja, a kasnije je podržavala snage lojalne generalu Kalifi Haftaru u Libiji, gde su je SAD optužile da su postavile nagazne mine i druge improvizovane eksplozivne naprave svuda okolo Tripolija, glavnog grada Libije.
U Centralnoafričku Republiku je pozvana 2017. da čuva rudnike dijamanata.
Ujedinjene nacije i francuska vlada optužile su ove plaćenike da su počinili silovanja i pljačkanje civila, a Evropska Unija im je zbog toga uvela sankcije.
Nedavno je Vlada Malija pozvala ovu grupu da čuva bezbednost protiv islamističkih militantnih grupa.
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta “Danasova škola novinarstva“ koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.