pojas gazeFoto: EPA/EFE

U ratu između Izraela i Palestine do sada je ubijen 41 novinar. Trideset šest od njih su palestinski reporteri ubijeni u izraelskim udarima u Pojasu Gaze. Reporteri bez granica (RSF) podneli su tužbu Međunarodnom krivičnom sudu za ratne zločine protiv novinara u Palestini i Izraelu i zahtevaju hitnu zaštitu novinara.

Više od 50 medijskih prostorija je potpuno ili delimično uništeno izraelskim udarima. Poslednji je bio biro agencije Frans pres. Nigde nije bezbedno za novinare u Pojasu Gaze, ocenjuje RSF, prenosi N1.

Bilo da su na otvorenom, rade u šatorima za novinare postavljenim u blizini bolnica, ili rade u svojim domovima ili improvizovanim skloništima sa svojim najmilijima, reporteri u Pojasu Gaze koji nastavljaju da izveštavaju o jednom od najsmrtonosnijih ratova ovog veka su u stalnom, neposredna smrtna opasnost.

RSF je podnela tužbu MKS zbog ratnih zločina počinjenih nad palestinskim i izraelskim novinarima od početka sukoba u Pojasu Gaze, 7. oktobra.

Kako navode Reporteri, oni su ubijeni i ranjeni tokom svog rada i žrtve su napada koji su „u najmanju ruku bili ratni zločini koji opravdavaju istragu tužioca MKS“.

U žalbi RSF-a, podnetoj kancelariji tužioca MKS 31. oktobra, navode se slučajevi devetorice novinara ubijenih u toku svog rada od 7. oktobra i još dvoje koji su ranjeni, takođe u toku rada. Takođe se navodi namerno, potpuno ili delimično, uništavanje prostorija više od 50 medija u Gazi.

Prema podacima RSF-a, od početka rata između Izraela i Hamasa ubijena su 34 novinara, od kojih je najmanje 12 ubijeno tokom svog rada – 10 u Gazi, jedan u Izraelu i jedan u Libanu.

„Obim, ozbiljnost i ponavljajuća priroda međunarodnih zločina protiv novinara, posebno u Gazi, zahtevaju prioritetnu istragu tužioca. Pozivamo na ovo od 2018. Trenutni tragični događaji pokazuju izuzetnu hitnost potrebe za akcijom MKS-a“, navode Reporteri bez granica.

Tužba za ratne zločine

Ova tužba RSF-a MKS-u tiče se osam palestinskih novinara koji su ubijeni u bombardovanju civilnih područja u Gazi od strane Izraela, i jednog izraelskog novinara koji je ubijen 7. oktobra dok je izveštavao o napadu Hamasa na njegov kibuc.

Čak i ako su palestinski novinari bili žrtve napada usmerenih na legitimne vojne ciljeve, kako tvrde izraelske vlasti, napadi su ipak naneli očigledno prekomernu i nesrazmernu štetu civilima, i dalje predstavljaju ratni zločin.

Smrt izraelskog novinara predstavljala je hotimično ubistvo osobe zaštićene Ženevskim konvencijama, što je ratni zločin.

Na tužilaštvu MKS-a biće da utvrdi tačnu prirodu ovih zločina i da, na kraju njihove istrage, odabere bilo koju drugu primenljivu klasifikaciju.

U žalbi RSF takođe poziva tužioca da ispita sve slučajeve ubijenih novinara od 7. oktobra.

Navode se detalji o slučajevima kada su novinari ubijeni tokom svog rada. Ostali slučajevi se još istražuju pre nego što budu prosleđeni MKS-u.

Ovo je treća žalba RSF-a MKS-a o ratnim zločinima nad palestinskim novinarima u Gazi od 2018.

Prva je podneta u maju 2018. zbog novinara koji su ubijeni li povređeni tokom protesta „Velikog marša za povratak“ u Gazi. Druga je podnet u maju 2021. nakon izraelskih vazdušnih napada na više od 20 medija u Pojasu Gaze.

RSF je takođe podržao pritužbu Al Jazeere u vezi sa pucnjavom palestinske novinarke Širin Abu Akleh na Zapadnoj obali 11. maja 2022.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari