Globalni rudarski giganti BHP Group i Rio Tinto suočavaju se sa grupnim tužbama zbog navoda o široko rasprostranjenom i sistemskom seksualnom uznemiravanju u australijskim rudnicima, saopštila je u danas advokatska firma JGA Saddler, prenosi Rojters.
Iz JGA Sadler su naveli da su žene koje su progovorile o uznemiravanju navodno diskriminisane te da se očekuje da se „hiljade radnica“ u dve kompanije pridruže grupnim tužbama.
Recenzija radnog mesta Rio Tinto koja je objavljena u novembru, a koju je uradila bivša australijska komesarka za polnu diskriminaciju Elizabet Broderik otkrila je „zabrinjavajuće ponašanje“ u rudarskoj kompaniji.
Bivša zaposlena u Rio Tinto kompaniji tvrdi da je trpela seksualno uznemiravanje na nedeljnoj bazi uključujući i slanje eksplicitnih slika i video snimaka.
Druga zaposlena koja je podnela grupnu tužbu u BHP-u radila je kao operaterka za vožnju i tvrdi je da je bila izložena sve češćim „šalama“ od strane muških članova osoblja, od kolega koji su onesposobili bateriju njenog automobila do uriniranja po njoj i vršenja nužde ispred nje.
JGA Saddler je zatražio od Saveznog suda u Sidneju da rediguje sva imena u podnescima zbog zabrinutosti za ličnu bezbednost vodećih podnosilaca tužbe.
„Žene u rudarstvu ne žele još jednu nezavisnu reviziju, žele promenu i zaslužuju sigurno radno mesto sa poštovanjem. Ove grupne tužbe će dati glas ovim ženama, od kojih su se mnoge previše plašile da progovore iz straha od gubitka posla ili odmazde na radnom mestu“, rekla je advokatica JGA Saddlera Džošua Ejlvord u izjavi za medije.
„Pošto sam čula neke od najmučnijih izveštaja o uznemiravanju i zastrašivanju sa kojima se neke žene suočavaju na rudarskim lokacijama, ne bih preporučila nijednoj ženi da se zaposli u ovoj u industriji dok ove globalne kompanije zaista ne postave lična bezbednost žena kao prioritet“.
Ejlvord navodi da su neke od ovih žena „zaista slomljene“ nakon što su bile omalovažavane, ismejane i često su dobijale otkaz jer su pokušavale da progovore, prenosi australijski abc.net.au.
„One se jednostavno osećaju bezvredno zbog načina na koji su ove kompanije dozvolile ovim ljudima da se ophode prema njima“, rekla je Ejlvord.
„Bile su prinuđene da gledaju muške polne organe, muškarce koji spuštaju pantalone i vrše nuždu pred njima, a onda se smeju tome“.
On je rekla da žene tvrde da bi ih muškarci pipkali i trljali se o njih, i da su bile izložene komentarima preko radija koji su pornografske prirode.
Advokatica kaže da je u poslednjih 18 meseci razgovarala sa stotinama žena koje nisu mogle da rade zbog „trajnih seksualnih napada i uznemiravanja dok su bile na poslu“.
Rekla je da su dve bile „veoma hrabre“ i da je pravna firma redigovala njihova imena jer se plaše odmazde muškaraca.
Jedna od vodećih podnosilaca tužbe, koja je radila kao službenik za bezbednost FIFO-a za niz radnih mesta kojima je upravljao Rio Tinto u Vašingtonu, navodi da je bila seksualno uznemiravana svake nedelje.
„Od kolega koji su mi slale neželjene, seksualno eksplicitne poruke, video-zapise i slike, uključujući slike i video snimke kako on masturbira u svojoj sobi“, rekla je ona.
Ove šokantne optužbe nisu ništa novo za 36-godišnju Angelu Grin, koja je radila za BHP na lokaciji u Kvinslendu od 2018. do ove godine.
Bila je stručnjak za eksplozive – posao koji je volela.
Ali pre dve godine sve se promenilo.
„Čula sam da je došlo do incidenta na licu mesta gde je uposlenica BHP-a uhvaćena kako snima žensko osoblje, pristupala je i preuzimala sadržaj telefona, posedovala ukradeni donji veš, uzimala uzorke kose i uzimala korišćene tampone iz kante za smeće“, rekla je ona.
Navodno je snimak pronađen u ormariću muškarca zajedno sa ukradenim stvarima.
Ali kada je razgovarala sa svojim supervizorom o incidentu, ona tvrdi da je ućutkana i kasnije ispitana na zvaničnom sastanku sa dvojicom visokih rukovodilaca.
„Sela sam i pitala se šta će se desiti. Zabrinuta, rekla sam ‘hoću li biti otpuštena?'“.
„I rekli su ‘pa, zavisi od odgovora koje dajete’ i počeli su da me ispituju s kim imam seks“.
Ona je rekla da je bila šokirana i kasnije optužena da je poremetila sistem nagrađivanja zaposlenih i falsifikovanje dnevnika.
„Optužbe nisu tačne. Imam besprekoran radni dosije i nikada nisam imala problema, pa čak ni pismeno upozorenje“, rekla je ona.
Grin je rekla da joj je rečeno da je ona na snimku na kojem je bez donjeg veša.
Nakon što se žalila timu za etiku i istrage BHP-a u martu ove godine, Grin tvrdi da je odbačena njena žalba.
U maju joj je navodno ponuđena kompenzacija za način na koji je otpuštena, ali samo ako je potpisala ugovor o neotkrivanju podataka (NDA).
„Iz BHP-a su mi rekao da će, ako ga potpišem, obrisati moju evidenciju i promeniti je tako da stoji da sam sama dala ostavku“
„Na taj način oni čiste svoje ime i njihovu istoriju i čini se kao da sam srećno otišla svojom voljom.“
Ona je to odbila, sada je nezaposlena i govori kako bi ohrabrila druge žene da se jave.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.