Tužilaštvo u Berlinu proverava Ruski dom: Kršili sankcije, širili propagandu Kremlja 1Foto: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Tužilaštvo u Berlinu počelo je proveru Ruskog doma nauke i kulture (RDNK), poznatiji kao Ruski dom, radi potraživanja dokaza vezanih za kršenje Zakona o spoljnoj trgovini i plaćanju u periodu ograničenja sankcija.

„Formalno, ova organizacija je osmišljena da promoviše kulturnu interakciju između zemalja, ali de fakto je postala jedan od alata hibridnog rata, ideološke propagande i političkog uplitanja u poslove Nemačke. Istovremeno, zaposleni u RDNK često deluju preko kriminalaca“, piše ruski Insajder.

Na primer, „Ruska kuća“ je finansirala posetu Rusiji nemačkog državljanina Maksima Šlunda, koji je u septembru prošle godine bio jedan od organizatora masovnog skupa u Kelnu u znak podrške politici Kremlja.

Kako je Insajder saznao, ispostavilo se da je Nemac Šlund ranije osuđivani Rus pod imenom Rostislav Tesluk.

Tužbu protiv „Ruskog doma“ podneo je poslanik Zelene stranke Volker Bek. U apelu tužilaštvu, on je rekao da je „jednostavno neprihvatljivo da se u Nemačkoj ruska organizacija bavi propagandom Kremlja, dok ljudi umiru svaki dan u Ukrajini“.

RDNK u Berlinu je najveći ogranak Rossotrudničestva (Federalna agencija MUP Rusije) i košta ruske poreske obveznike oko 10 miliona dolara godišnje, piše Insajder.

U prepiskama iz Moskve, koje su bile na raspolaganju Insajderu, daju se preporuke „Ruskom domu“ kako da promoviše meku moć u Nemačkoj.

„RDNC bi trebalo da postane motivišući okvir za promovisanje jasne ideologije, kao sistema vodećih principa vrednosti koji razlikuju aktivnosti RDNC-a u odnosu na pozadinu kontura meke moći.

Nove ideje ne bi trebalo da formiraju haotičan set, već uređen set. Važno je stvoriti objedinjenu sliku koju će društvo zemlje domaćina doživeti čak i na podsvesnom nivou. Neće biti suvišno analizirati najbolje sovjetske prakse bez direktnog kopiranja“, stoji u prepiskama.

Pre početka pandemije, RDNK je godišnje održavao 300-400 propagandnih manifestacija u Nemačkoj, kao što su „Vikendi u „Ruskom domu““, „Očuvanje istorijskog i kulturnog nasleđa u inostranstvu i obrazovanje mlađe generacije“, „Uloga ruskih svetaca u duhovnom i moralnom obrazovanju mladih ljudi“, „Zdravo, Rusijo“, „Ruska godišnja doba u Berlinu“, „Sobbor“ itd.

Posebno su održavani kursevi o proučavanju ruskog jezika, kvote su takođe dodeljene preko RDNK za mlade sunarodnike koji žive u Nemačkoj da studiraju na ruskim univerzitetima, a plaćene su i posete omladinskih delegacija Rusiji.

Posle invazije Rusije na Ukrajinu, RDNK je prebacio kurseve ruskog jezika na internet i prestao da održava navedene događaje. Prihodi su naglo pali, nije bilo sredstava za nemačko obezbeđenje zgrade i plaćenje komunalnih usluga. O tome je obaveštena Moskva sa zahtevom da pošalju novac.

Međutim, pre dva meseca „Ruski dom“ ponovo je počeo da pokazuje aktivnost i poziva građane da gledaju sovjetske filmove u svojoj bioskopskoj sali.

Budući da je strukturni ogranak Rossotrudničestva, koja je uvrštena na listu sankcija Evropske unije, „Ruski dom“ nema pravo da u Nemačkoj ostvaruje profit od prodaje karata za svoje događaje ili iznajmljivanja određenih prostorija.

U Berlinu RDNC ima zemljišnu parcelu od 0,68 hektara i zgradu ukupne površine 29000.64 kvadratnih metara u neprekidnoj upotrebi, u kojoj se nalaze 29 stambena i tehnička prostora.

Pored toga, u Drezdenu se nalazi dvospratna vila u Žitauer Štraseu, koja je ranije bila u vlasništvu Zapadne grupe sovjetskih snaga u Nemačkoj.

Većina stambenih prostorija RDNC-a iznajmljena je nemačkim firmama. Među zakupcima su bili modna radnja Escada, kompanija „Hrist“, Kulturverein Tolstoj e.V., turistički biro „Ada Reisen“, firme „Tisen-Krup“, „Gelikons Europa“, „Trofimov-Medien“ i Nemačko-ruski Institut za kulturu, koji je zauzeo vilu u Drezdenu.

Insajder je imao uvid u izveštaje ruske Računarske komore o finansijskoj reviziji Rossotrudničestva u Nemačkoj od 2015. do 2020. Inspekcije su otkrile brojne finansijske prekršaje.

Od 2017. Ruski dom u Berlinu vodi Pavel Izvolski. Mnogo govori u medijima i sebe smatra delom kulturnog dijaloga između Rusije i Nemačke. U intervjuu za Moskovskaya Nemetskaya Gazeta, Izvolski je rekao da je diplomirao na Istorijskom fakultetu Nizhny Novgorod i Diplomatskoj akademiji ruskog ministarstva spoljnih poslova. Nakon toga radio je u Sveruski izložbeni centar i Rosatomu, gde se bavio međunarodnim projektima.

Kako prenosi Rojters, „Ruska kuća“ platila je putovanje u Rusiju Maksimu Šlundu i njegovoj supruzi Eleni Kolbasnikovoj, koji su u septembru prošle godine organizovali skup u Kelnu u znak podrške Kremlju.

Proruski aktivisti nosili su plakate na kojima se tražilo ukidanje sankcija Moskvi i uvođenje embarga na nemačko snabdevanje Ukrajine oružjem. O propagandnoj akciji naširoko se izveštavalo na ruskim federalnim TV kanalima, a iako broj učesnika nije premašio 1000 ljudi, prezenteri su to nazvali masovnim protestom nemačkog naroda.

Pored Kelna, Šlund i Kolbasnikova su organizovali takozvani Dan muzike, hrane i sporta u Dizeldorfu. Banketna sala ukrašena je bila zastavama sa likom Ramzana Kadirova, a fotografije sa skupa postavio je ministar informisanja Čečenije Akhmed Dudajev, koji je Šlunda i Kolbasnikovu nazvali ambasadorima dobre volje.

Pored toga, par se često pretvara da su obični Nemci i pojavljuju se kao komentatori na TV kanalu „Rusija-24“, a učestvovao je i u propagandnom filmu koji je finansirao vlasnik „Carigrada“ Konstantin Malofejev: „Aktivisti iz Nemačke došli su u Donbas zbog istine“, navodi se u saopštenju za medije.

Kolbasnikova je, prema nekim izveštajima, rođena u Ukrajini, a Šlund pre nego što se iz Rusije preselio u Nemačku imao je ime Rostislav Tesjuk. Diplomirao je na Vazduhoplovnom fakultetu Vazduhoplovne akademije u Voronježi, a potom je služio u vazduhoplovstvu.

Na društvenim mrežama mogu se pronaći Tesljukove fotografije u uniformi vojnog pilota, kao i u crnoj majici „Ja sam Rus“, veoma popularnoj kod radikalnih nacionalista.

U međuvremenu, kako je Insajder saznao, Tesjuk-Šlund ima dosije u Ministarstva unutrašnjih poslova zbog nanošenja telesnih povreda muškarcu 2010. Potom ga je sud osudio na godinu dana uslovne kazne.

Pored toga, prema operativnom izveštaju moskovske policije za 13.01.2009. u prodavnici „Sedmi kontinent“ u ulici Miklouho-Meklaj, Tesljuk je ukrao robu u vrednosti od 1600 rubalja. Sudeći po izveštajima Računarske komore Rusije, pravac Tesljukovih aktivnosti se od tada nije mnogo promenio, samo je obim porastao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari