Deo planinskog vrha u austrijskoj pokrajini Tirol obrušio se, poslavši preko 100.000 kubnih metara stene u dolinu ispod i izazvavši masivna klizišta.
Stene su u nedelju počele da padaju sa Fluhtorna, planine visoke skoro 3.400 metara u Alpima Silvreta na granici između Švajcarske i Austrije, u incidentu za koji su geolozi rekli da je izazvan topljenjem permafrosta, prenosi CNN.
Društvenim mrežama proširili su se snimci sa mesta događaja, trenutak pošto se vrh planine „odlomio”, kao i snimci posledica koje je ostavila ova pojava.
https://twitter.com/_mql/status/1668009300956946433?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1668009300956946433%7Ctwgr%5Ed2cacf87d7e4e071fcab9ec3ca12f5b20e58055c%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fn1info.ba%2Fsvijet%2Fobrusio-se-planinski-vrh-u-austriji-kamere-zabiljezile-katastrofu-video%2F
U odronu kamena niko nije povređen, navodi se u izveštaju lokalne policije.
U izviđačkom letu iznad pogođenog područja, državni geolozi su napravili početne procene količine odrona kamenja, ali su rekli da su možda konzervativni jer će biti potrebno vreme da se dobije preciznija slika.
„Ovo je relativno veliki incident, govorimo o najmanje 100 hiljada kubnih metara stene koja je otpala, verovatno i više od toga“, rekao je Tomas Figl, državni geolog, u video snimku koji je proizvela tirolska državna vlada.
Geolozi su kolaps pripisali topljenju permafrosta, dugo zamrznutog sloja zemlje i stena. Najčešće povezan sa arktičkim regionima, permafrost se takođe nalazi visoko u evropskim Alpima.
„Možemo biti relativno sigurni u vezi sa uzrokom ovog incidenta: permafrostom. Led je lepak planina i taj led se topi tokom dužeg vremenskog perioda zbog klimatskih promena. To onda uzrokuje rezultate koje vidimo ovde“, rekao je Figl.
Kada se permafrost topi, to može imati destabilizujući efekat, rekla je Marša Filips, šefica grupe za istraživanje permafrosta na VSL institutu za istraživanje snega i lavina u Švajcarskoj.
„Voda može da prodre duboko u stenske mase kroz novootvorene pukotine, koje su prethodno bile blokirane ledom permafrosta“, rekla je ona za CNN, objašnjavajući da to može dovesti do pucanja stena.
Nema dovoljno podataka da se potvrdi da li su se odroni kamenja povećali poslednjih godina, pošto su obično samo veliki događaji dobro dokumentovani, kaže Filips.
Ali kako klimatske promene izazvane ljudskim faktorom podižu globalne temperature, uzrokujući topljenje permafrosta i topljenje snega i glečera, čini se da će odroni kamenja u ovom regionu postati češći, prenosi N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.