Škole u Bangladešu otvorene su danas posle 18-mesečnog zatvaranja zbog pandemije korona virusa, jednog od najdužih na svetu.
Otvaranje se skoro podudarilo sa izveštajem Unicefa koji je upozorio na rastuće nejednakosti s kojima se suočavaju deca u južnoj Aziji.
U Daki, glavnom gradu Bangladeša, deca su dočekana sa cvećem i bombonama, traženo je da nose maske i da dezinfikuju ruke.
Deca su srećna da se ponovo uživo vide sa svojim drugarima i nastavnicima, a ne preko ekrana računara, i došli su u neočekivano velikom broju na prvi dan nastave.
Ponovno otvaranje škola poklopilo se sa izlaskom novog izveštaja UN agencije za decu (Unicef) u kome se upozorava da je pandemija naglasila „alarmantne nejednakosti“ za 430 miliona dece u južnoj Aziji.
Čak i pre pandemije gotovo 60 odsto dece iz tog regiona nije moglo da čita i razume jednostavan tekst u uzrastu od 10 godina, naveo je Unicef u izveštaju objavljenom u četvrtak.
„Zatvaranje škola u južnoj Aziji primoralo je stotine miliona dece i njihovih nastavnika da pređu na učenje na daljinu u regionu gde je malo dostpuan pristup internetu i uređajima“, rekao je u saopštenju regionalni direktor Unicefa za Južnu Aziju Džordž Larjea-Adjei.
Prema podacima stručnog udruženja u Bangladešu samo 41 odsto od 169 miliona stanovnika ima pametan telefon, što znači da milioni dece nisu mogli da prate onlajn nastavu.
Čak i sa pametnim telefonima đaci u brojnim ruralnim delovima Bangladeša nisu imali pristup brzom internetu potrebnom za onlajn nastavu.
Unicef je takođe pozvao vlade da pruže prioritet vakcinaciji nastavnika u okviru bezbednog ponovnog otvaranja škola.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.