U BiH i na Kosovu nezadovoljstvo zbog Nobelove nagrade Peteru Handkeu 1Foto: Beta/AP Photo/Francois Mori

U BiH i na Kosovu je nezadovoljstvo zbog današnje dodele Nobelove nagrade za književnost austrijskom piscu Peteru Handkeu kome zameraju da je bio „obožavalac“ Slobodana Miloševića i „negacionista“ zločina počinjenih tokom rata 1990-ih godina.

Bivši glumac iz BiH Nermin Tulić koji je teško ranjen tokom opsade Sarajeva, prokomentarisao je na Tviteru odluku o Nobelu „smajlijem koji povraća“.

Sarajevski liberalni političar Reuf Bajrović izjavio je da ne razume odluku žirija Švedske akademije koja smatra da je „Handke izvanredni pisac i da je njegova podrška Slobi (Slobodanu Miloševiću) i genocidu deo njegovog velikog opusa“.

Emir Suljagić koji je preživeo masakr u Srebrenici, sada profesor međunarodnih odnosa u Sarajevu napisao je na društvenim mrežama na engleskom: „Poklonik Miloševića i negacionista dobija Nobelovu nagradu za književnost…. Kakvo vreme…“.

List „Koha ditore“ na Kosovu je takođe komentarisao Nobelovu nagradu Handkeu, navodeći da je on „obožavalac Miloševića i negacionista“.

Sarajevski pisac Ahmed Burić smatra da Handkeova podrška Miloševiću svedoči da mu tada „nije bilo dobro“. „Književni kriterijumi moraju da budu iznad politike. Neki njegovi (Handkeovi) tekstovi 1980-ih godina su zaista remek-dela“, rekao je Burić.

Handke je 1996. godine, godinu dana po završetku ratova u BiH i Hrvatskoj, napisao pamflet „Pravda za Srbiju“ koji je izazvao polemiku.

Austrijski pisac je takođe žestoko kritikovao 1999. godine NATO zbog bombardovanje u Srbiji.

Handke je 2006. godine prisustvovao Miloševićevoj sahrani.

„Takozvani svet nije svet. Ja ne znam istinu, ali gledam, slušam, osećam, sećam se, pitam se. Zbog toga sam danas ovde, sa Jugoslavijom, sa Srbijom i sa Slobodanom Miloševićem“, rekao je tada Handke.

Džaferović: Dodela Nobelove nagrade Handkeu skandalozna i sramna

Majke Srebrenice traže da mu se oduzme nagrada

U BiH i na Kosovu nezadovoljstvo zbog Nobelove nagrade Peteru Handkeu 2
Foto: EPA

„Žalosno je i, za nas, majke Srebrenice, vrlo razočaravujuće i šokantno da je Komitet Kraljevske švedske akademije nauka donio odluku kojom je Nobelovu nagradu dodijelio književniku Peteru Handkeu, koji je negirao genocid počinjen u Srebrenici, koji je u periodu 1992-95. opravdavao ratne zločine počinjene u Bosni i Hercegovine i stajao u zaštitu njihovih izvršilaca“, izjavila je danas Munira Subašić iz Pokreta Majke enklava Srebrenica i Žepa za Anadoliju.

Ona je istakla je da je Komitet Kraljevske švedske akademije nauka „napravio cirkus od sebe“ zbog odluke da Nobelovu nagradu dodeli Handkeu, prenosi Al Jazeera Balkans.

Subašić je pozvala Komitet Kraljevske švedske akademije nauka da što pre donese novu odluku i Handkeu oduzme nagradu, kako bi povratio svoj ugled i čast.

„Ova odluka je sramotna i vrlo loša poruka za sve ljude. Morali bi znati da su odlukom da nagradu dodijele negatoru genocida uvrijedili mnoge ljude i nanijeli štetu i ugledu ovog Komiteta za dodjelu nagrade. Zato pozivamo taj Komitet da hitno promijeni odluku i oduzme nagradu Handkeu“, istakla je ona.

Handke: Iznenađen sam odlukom

U BiH i na Kosovu nezadovoljstvo zbog Nobelove nagrade Peteru Handkeu 3
Foto: Beta/AP Photo/Kerstin Joensson, File

Austrijski pisac Peter Handke izjavio je danas da je iznenađen odlukom da dobije Nobelovu nagradu za književnost ocenjujući da je to „veoma hrabra odluka“ posle „svih svađa“ uzrokovanih njegovim radom i angažmanom.

„Posle svih tih svađa, iznenađen sam. Takva odluka je veoma hrabra za Švedsku akademiju“, rekao je Handke u svom domu u Šavilu, nadomak Pariza.

Handke je tokom svoje karijere nekoliko puta rekao da treba ukinuti Nobelovu nagradu za književnost koju smatra kao „lažnu kanonizaciju koja ne donosi ništa čitaocu“.

Pisac je priznao da je bio iznenađen telefonskim pozivom iz Švedske. „Zbog svih problema koje sam imao, nikad ne bih pomislio da bi mene izabrali“, rekao je Handke koji je izazvao polemike zbog prosrpskih stavova i kritike na račun bombardovanja Srbije od strane NATO-a.

O stavu o Nobelovoj nagradi, rekao je da je kritikovao to priznanje kao čitalac ali da danas tako ne misli. Potvrdio je da će otići u Stokholm na ceremoniju uručenja nagrade.

Peter Handke (1942) nagrađen je za „uticajni rad koji je u okviru lingvističke kreativnosti istraživao periferiju i jedinstvenost ljudskog iskustva“, napisala je švedska Akademija.

Handke je esejista, scenarista, prevodilac, a na srpskom ima objavljena dela „Veliki pad“, „Popodne pisca“, „Juče na putu“.

Radojičić: Handke veliki prijatelj Beograda i Srbije

U BiH i na Kosovu nezadovoljstvo zbog Nobelove nagrade Peteru Handkeu 4
Foto: Beoinfo

Najveće priznanje u književnosti otišlo je u ruke sjajnog pisca, humaniste i čoveka koji voli Srbiju, rekao je gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, preneo je gradski Sekretarijat za informisanje.

Radojičić je u saopštenju istakao da ga je vest o velikom priznanju za Petera Handkea iskreno obradovala jer je u pitanju književnik koji se devedesetih godina prošlog veka trudio da verodostojno prikaže nedaće kroz koje su Srbi prolazili.

– Vest da je Peter Handke dobio Nobelovu nagradu za književnost me je iskreno obradovala, a verujem i sve građane Beograda i Srbije koji su upoznati sa delima ovog velikog čoveka i pisca. Handke je pre četiri godine postao počasni građanin Beograda i njegov uspeh je velika stvar za ovaj grad, rekao je Radojičić, prenosi Beoinfo.

On je izrazio želju da Handke uskoro ponovo poseti Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari