U Crnoj Gori je do sada registrovano 85 slučajeva infekcije korona virusom, od čega 60 u Podgorici i Tuzima, poslednji su podaci Instituta za javno zdravlje.
U Kliničkom centru Crne Gore leči se 14 pacijenata kod kojih je potvrđeno prisustvo korona virusa, a troje je na intenzivnoj nezi, saopšteno je iz Kliničkog centra Crne Gore.
Navodi se da su svi pacijenti trenutno stabilnih vitalnih parametara.
Pod zdrastvenim nadzorom je trenutno 6.278 osoba.
Od ukupnog broja inficiranih najviše ih je u Tuzima, gde je skoro trećina registrovanih slučajeva korona virusa, zbog čega je taj gradić sa 15.000 stanovnika od sredine ove sedmice pod karantinom.
„Epidemiološka situacija u Crnoj Gori jako je ozbiljna i još raste broj inficiranih korona virusom“, upozorio je ranije direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Boban Mugoša i apelovao na gradjane da budu odgovorni i poštuju socijalnu distancu i ostanu kod kuće.
Od 17. marta, kada su u Crnoj Gori registrovani prvi slučajevi korona virusa, preminula je jedna osoba. Reč je o muškarcu iz Podgorice starosti 65 godina, koji je imao hroničnih problema s plućima.
Od 15. marta na snazi su restriktivne mere Vlade Crne Gore u cilju suzbijanja epidemije, od zabrane okupljanja, putovanja, ograničenja kretanja.
Vlada Crne Gore nije uvela policijski čas, a od svih njenih mera u javnosti je problematizovana i kritikovana odluka da objavljuje spiskove osoba koje su u samoizolaciji.
Izvršna vlast taj potez pravda zaštitom zdravlja i očuvanja života ljudi, ali civilni sektor ukazuje da je reč o kršenju ustava i prava na privatnost, zbog čega je apelovao na Vladu da povuče tu odluku i proaktivnim merama stimuliše gradjane da preuzmu odgovrnost za svoje postupke.
Ustavnom sudu Crne Gore podneta je inicijativa da preispita kontroverznu odluku Vlade o objavljivanju spiskova osoba koje su u samoizolaciji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.