Orkanska bura, jačine preko 100 km na sat, koja je iza ponoći počela da duva na području novske opštine u Crnoj Gori prouzrokovala je štete na elektro mreži, zalenilu, na krovovima kuća od Sutorine do Kamenara. Slično je i u Dalmaciji.
Opet je razotkriven krov Instituta Igalo, iznad bazena, pa će i treninzi PVK Jadran biti odloženi do daljnjeg, a crnogorski vatrepolisti i plivači moraće najverovatnijetreninge da nastave u Budvi ili Nikšiću.
Služba zaštite i spasavanja imala je izuzetno tešku noć u Crnoj Gori, jer su već od 22.30 sata krenule intervencije, a pozivi za pomoć ne jenjavaju ni jutros, javio je Radio Jadran.
Operativne su dve smjene, sa 15 vatrogasaca, raspoređene duž cele rivijere.
Prema rečima načelnika Službe Zlatka Ćirovića, od sinoć su imali četiri požara – prvi kod hotela Xanadu, zatim oko tri sata na Mokrinama, nakon toga u Zelenici. Vatrogasci su trenutno ponovo u Zelenici gde nastoje da lokalizuju požar kod Džorovog mosta.
Prve tri intervencije uspešno su okončane, ali gašenje usložnjava orkanska bura, koja ne prestaje.
Kako je Ćirović dodao, između protivpožarnih intervencija, na nekoliko lokacija uklanjali su polomljena stabla u Igalu, Gomili, Zelenici a jutros i po rivijeri.
Oko 4:30 h intervenisali su na Savini gde su pomogali kod sklanjanja vrata sa stambenog objekta, koje je izbio vetar.
Kako je za Radio Jadran kazala načelnica Komunalne policije, Marija Andrić od sinoć je Službi pristiglo oko 20 prijava, koje se uglavnom odnose na oštećenja objekata ili na palo drveće i grane.
„Najkritičnije je bilo na pršut krivini, gde je palo drvo na magistralu. Intervenisali su iz Služne zaštite i spašavanja i saobraćaj je normalizovan. Bilo je po Igalu palih grana, na Šetalištu pet Danica, pre i posle tunela u Zelenici“, navodi ona i dodaje da je za prijave otvorena linija 19800.
Prema rečima direktorke Komunalno stambenog preduzeća Crne Gore, Jasmine Konjević intervenišu samo dežurne ekipe, situacija na terenu nije bezbedna.
„Sačekaćemo da se malo smiri vetar da bismo izašli. Non stop dobijam informacije, jer stalno se nešto dešava. Intervenišemo po prijavama Komunalne policije“, priča Konjević.
U Bijeloj je autobusko stajališe palo i oštetilo parkirana vozila, zatim na ruskom groblju vetar je oborio nekoliko čempresa, ističe ona.
Ima kvarova i na elektzro mreži. Napon često slabi, a povremeno dolazi i do kraćih prekida.
Orkanska bura je najveću brzinu dostizala oko tri sata, kada su udari vetra bili 36 m/s, odnosno 142km/h, podaci su u Hidrometeorološkoj stanici u Igalu.
Olujni vetar napravio je dosta problema i Tivćanima.
Rukovodilac Službe komunalija u Komunalnom preduzeću Miloš Tripinović kazao je Radio Tivat da radnici te službe od jutros u četiri sata otklanjaju posledice nevremena.
Na krov vrtića u Donjoj Lastvi palo je veliko stablo čije je uklanjanje u toku. Na sreću nije bilo povređenih. Stabla su padala i u Gradiošnici i Krtolima.
Veliki gradski park je zatvoren zbog opasnosti prolaska, jer jak vetar lomi grane. Pošto se oko, podne očekuje novi nalet olujnog vetra, iz Komunalnog apeluju na građane da budu oprezni i prijave eventualne posledice nevremena na telefon 067 020 153.
Jak olujni vetar oborio je danas u Baru veliku skelu postavljenu radi renoviranja hotela u Bulevaru dinastije Petrović.
Tom prilikom niko nije povređen, prenosi sajt Jedro.bar.
Kako se navodi, u Baru je veoma hladno, a meteorolozi su izdali upozorenje na jak vetar na crnogorskom primorju.
Udari bure u Splitu i do 176 km/h, na Dinari -17°C
U delovima Dalmacije duva najjača bura ikada izmerena, a jutros oko četiri sata u Splitu je izmeren udar bure od čak 176 kilometara na sat.
To je najveća poznata brzina vetra izmerena u tom gradu.
U pojedinim delovima Splita granje i drveće pada na puteve, par stabala je u Trogiru palo na automobile, a jak vetar oborio je saobraćajne znake, prenosi „Dalmacija danas“.
U Splitu je izmerena temperatura od -1 stepena, dok je, kako se navodi, subjektivni osjećaj -11 stepeni, prenosi sajt i dodaje da je na Dinari izmjereno -17.
Zbog jake bure, u prekidu su trajektne i katamaranske linije ka ostrvima, a zabeženo je i par potopljenih jahti u Trogiru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.