U Evropi radi 21.400 hiljade hidroelektrana (HE), a planira se izgradnja ili se već gradi još 8.780 hiljada, uglavnom na Alpima i Balkanu, pokazao je prvi panevropski popis postojećih i planiranih takvih energetskih objekata.
Kako su upozorile nevladine organizacije EuroNatur i Riverwatch, novom izgradnjom ranije netaknute reke, posebno na Balkanu, biće uništene.
Pored toga, blizu 2.500 projekata hidroelektrana planira se u zaštićenim područjima, prenosi RTCG.
Podaci iz izveštaja pokazali su da u Srbiji ima 946 hidroelektrana, 105 na Kosovu, 692 u Albaniji i 426 u Bosni i Hercegovini (BiH).
Kada je u pitanju Evropa, najviše ih je, ili će ih biti, u Nemačkoj 4.840, a slede Austrija sa 4.490, Francuska sa 2.660 i Norveška sa 2.450 hiljada.
Brane hidroelektrana uništavaju reke i okolinu i znatno doprinose gubicima u biodiverzitetu. One zaustavljaju prirodan tok vode, blokiraju migraciju riba i presecaju sedimente koji štite obale i delte od poplava i podizanja nivoa mora i tako uništavaju lokale zajednice.
Pored toga, kako se smatra, više od 90 odsto planiranih hidroelektrana proizvodiće malu količinu struje, manje od deset megavata (MW) i napraviće veću štetu prirodi, nego što će doneti ekonomsku korist.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.