U jednom malom gradu na zapadu Francuske bilo je svega za proizvodnju, pakovanje i otpremu falsifikovanih cigareta, uključujući stambenu jedinicu za radnike da ne bi izlazili iz ilegalne fabrike.
Žandarmi su u složenoj višednevnoj akciji u blizini Ruana demontirali najveću tajnu fabriku cigareta nađenu do sada u Francuskoj.
Zaplenjeno je više od 100 tona proizvoda – 55 tona cigareta, 50 tona etiketa, filtera, papira, ambalaže… i 18 tona ostataka duvana i otpada od cigareta.
Preprodajna cena falsifikovanog duvana procenjena je na 13,7 miliona evra, saopštila je Nacionalna žandarmerija. Po tome je to bila najvažnija tajna fabrika do sada otkrivena u Francuskoj.
Počelo je otkrićem falsifiovanih cigarreta u decembru 2021. na carini u Poansiju, u regionu Pariza. Potom su otkrivene dve tajne radionice: mesto za pakovanje u La Longvilu (na severu) i skladište ponovo u Poansiju.
Žandarmi su 12. januara, upozoreni od strane Evropske policijske kancelarije (Europol) krajem 2022. godine na prisustvo međunarodne trgovine cigaretama u industrijskoj zoni Sen-Oben-lez-Elbef, u blizini Ruana, otkrili pravu integrisanu fabriku.
Fabrika, u koju je ušlo šezdesetak žandarma, obuhvata tri pogona: proizvodni pogon sa dve linije, jedan za pravljenje cigareta od sirovog duvana i drugi za pakovanje u pakete, a zatim u paklice s nazivom poznatog proizvođača.
Tu je i prostor za skladištenje gde se kutije cigareta pakuju u karton na paletama obloženim filmom, sve spremno za isporuku.
Fabrku upotpunjavaju dnevni boravak i spavaonica sa petnaest kreveta i kuhinjski deo, što je omogućilo radnicima-kriminalcima da žive neometano i nezapaženo.
Svi zaplenjeni proizvodi su odmah uništeni, kao i mašine za proizvodnju, saopštila je Žandarmerija.‚
Uhapšeno je devet osoba od 21 do 55 godina, sve stranci, većina Moldavci.
Istraga ukazuje da ogromni profiti pobuđuju apetit kriminalnih organizacija često specijalizovanih za narkotike, te teže diverzifikaciji, nvoj robi.
„Proizvodni trošak je jedan evro po pakovanju, ostalo je njihova dobit“, rekao je početkom decembra Kristof Pero, direktor Odeljenja za sudske istrage u finansijama (SEJF), zadužen za slučaj.
AFP piše da „kriminalne organizacije u Istočnoj Evropi, od baltičkih zemalja do Balkana, imaju uporište u švercu duvana. Prethodno uspostavljene u Ukrajini, a zatim u Poljskoj, te fabrike su, posle ruske ofanzive na Ukrajinu, počele da se smeštaju bliže francuskim granicama, posebno u Belgiji“, a sada su u Francuskoj, gde crno tržište predstavlja približno 30 odsto duvana u opticaju, sa željom da približe proizvodnju i potrošnju kako bi se optimizovali troškovi transporta.
„Jdna tajna fabrika radi najviše tri meseca“, objasnio je početkom decembra šef carinske obaveštajne službe Florijan Kolas. Njene proizvodne linije proizvode u proseku 700 paketa u minutu, 4.200 „boksova“na sat.
„Svaka mašina košta između 50.000 i 200.000 evra, otplate se i počnu da donose profit već za nekoliko dana, a dobt je zapanjujuća“, dodao je on.
Računajući samo na rado vreme od po sam sati dnevno, ilegalne fabrike donose, po podacima carine, od 80.000 do 120.000 evra dnevno, odnosno sedam miliona evra za tri meseca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.