U Hrvatskoj 102 obolelih, preminula jedna osoba pozitivna na korona virus 1Foto: EPA-EFE/PHILIPP GUELLAND

U Hrvatskoj su korona virusom zaražene 102 osobe, rekao je danas ministar zdravstva Vili Beroš na sednici vlade.

Direktorka zagrebačke infektivne klinike „Fran Mihaljević“ Alemka Markotić izjavila je da je potvrđeno da je stariji muškarac iz Istre, koji je juče preminuo u samoizolaciji, bio pozitivan na korona virus.

Ona je na konferenciji za novinare štaba civilne zaštite rekla da se preduzimaju mere kako bi se utvrdio uzrok smrti i dodala da se preminuli nalazio u rizičnoj grupi.

Markotić je istakla i da se kod većine obolelih u Hrvatskoj radi o blagoj kliničkoj slici bolesti, osim kod dvoje koji imaju srednje tešku sliku, ali nema znakova pogoršanja bolest ili životne ugroženosti.

Šef Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capan rekao je da se samoizolaciji nalazi više od 12.500 osoba, a u karantinu 79.

On je ocenio da je u Hrvatskoj i dalje relativno dobra epidemiološka situacija.

„Epidemiološki je najvažnije da se smanje socijalni kontakti koji su ključni za širenje infekcije“, naglasio je Capak i pozvao sve da se pridržavaju mera Nacionalnog štaba.

Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović naglasio je da je cilj novih strožih mera u borbi protiv korona virusa smanjenje širenja zaraze i normalno funkcioniranje opskrbe.

On je pozvao građane da se pridržavaju svih mera, jer bi u protivnom one mogle da budu postrožene.

„Mere koje su u ponoć stupile na snagu mogu se menjati u smeru da se neke od njih zaoštre ili da budu blaže, sve zavisi o tome kako ćemo se kao zajednica odnositi prema njima“, rekao je ministar.

U Hrvatskoj su od ponoći stupile na snagu znatno strože mere u borbi protiv korona virusa, poput 30-dnevnog ograničavanja javnih događaja i okupljanja i rada trgovina osim za prehranu i higijenu.

Obustavljen je rad za sve uslužne delatnosti koje nisu preko potrebne za funkcionisanje zajednice. Mere podrazumevaju zatvaranje ugostiteljskih objekata uz izuzetak usluga pripreme i dostave hrane, i narodnih kuhinja.

Mogu da rade trgovine koje prodaju prehrambene proizvode i higijenske artikle, kao i apoteke, benzinske pumpe, pekare, kiosci, prodavnice hrane za životinje, kao i specijalizovane trgovine dečjom opremom i za invalidska pomagala. Njihovo radno vreme nije ograničeno.

Poslodavci su dužni da osiguraju rad od kuće gde god je to moguće.

Na snagu je stupila i privremena zabrana kretanja osoba preko graničnih prelaza, s tim da će se hrvatskim državljanima omogućiti povratak u Hrvatsku, a državljanima članicama EU povratak u matične države.

Izuzeci se odnose na zdravstvene radnike, stručnjake za brigu o starijima, prekogranične radnike, policijske službenike, timove civilne zaštite, vojno osoblje, međunarodno vojno osoblje i putnike u tranzitu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari