Lokalni izbori u Hrvatskoj koji održavaju danas biće, za razliku od prethodnih, pravi takmičarski, označiće, možda, smenu generacija u hrvatskoj politici, ali je predizborna kampanja, ocenjuju analitičari, bila nikad lošija, uz puno svađa, udaraca ispod pojasa i birače „izgubljene iz vida“ stranaka, koalicija i kandidata.
Čelnici lokalne izvršne vlasti biraju se većinom glasova. Drugi krug izbora biće održan 30. maja, kada Hrvatska slavi Dan državnosti.
– Ovaj puta su lokalni izbori u Hrvatskoj u pravom smislu riječi natjecateljski jer u četiri velika grada se u svakom slučaju mijenja lokalna vlast, pošto su četiri dosadašnja gradonačelnika nestali sa scena. U Zagrebu Milan Bandić je umro, u Rijeci Vojko Obersnel koji je punih 20 godina bio SDP-ov gradonačelnik odlazi u mirovinu, u Osijeku u mirovinu odlazi fantastični Ivica Vrkić koji je Osijek svojevremeno spasao od propadanja i jačanja desnih radikala, a u Splitu nakon jednog ne previše uspješnog mandata i nesretne koalicije sa Kerumovom strankom odlazi Andro Krstulović (HDZ) – kaže za Danas politički analitičar Davor Đenero.
Stare, velike stranke, odnosno HDZ u Zagrebu i SDP u Splitu istakle su veoma loše kandidate za gradonačelnike, kazao je za RTL Dražen Lalić sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti.
Čim Davor Filipović, kandidat za zagrebačkog gradonačelnika zine, rekao je Lalić, njegova HDZ „izgubi stotinu glasova“ i samo bi stranačka mašinerija mogla da ga odvuče u drugi krug.
U Zagrebu je favorit Tomislav Tomašević, iz takozvane zeleno-leve koalicije (Možemo!/ZJN, NLI, ORAH), koji prema poslednjoj anketi koju je za televiziju N1 sprovela agencija MASMI ima podršku 38,1 odsto glasova.
Za drugo mesto bore se Filipović (12,1 odsto) i lider Domovinskog pokreta, muzičar i TV lice Miroslav Škoro (10,5 odsto) koji je na poslednjim predsedničkim izborima osvojio nešto više od 24 odsto glasova.
Davor Đenero za naš list kaže da je verovatnoća 75 odsto da će Tomašević biti izabran za gradonačelnika, dok u Škori i njegovom pokretu vidi „trenutno najveću opasnost za demokraciju u Hrvatskoj“ finansiranu od, kaže, Gasproma.
U jednoj od poslednjih TV debata Tomašević je rekao da se u studiju oseća miris „ruskog plina“, odnosno da Gasprom podržava Škoru, a njegov protivnik se nije potrudio da odgovori na te tvrdnje.
S druge strane, Tomaševiću suparnici zameraju da je „jugonostalgičar“, „crven u srcu“, da je prvi posao dobio sa 40 godina, da je lenj, soroševac i – aktivista.
Dražen Lalić je rekao da su te optužbe reči očajnika i da pokazuju kolika panika vlada, posebno u HDZ-u, zbog očekivane pobede Tomaševića.
Nova zelena levica može doći na vlast i u Zagrebu i u Splitu, rekao je za RTL komunikacijski stručnjak Krešimir Macan, dodajući da bi HDZ i SDP vremenom mogli da „izumru kao dinosauri“.
Za Tomaševića Macan kaže da je jedini sistemski vodio kampanju u Zagrebu, kao što je u Osijeku HDZ-ov kandidat Ivan Radić.
– Zagreb je black box, jasno je samo to da Tomislav Tomašević ulazi u drugi krug kao vodeći kandidat sa velikom prednošću pred drugim koji uđe, ali ne tolikom da bismo mogli reći da je njegova pobjeda posve neupitna … Drugi kandidat može biti ili izrazito loš kandidat HDZ-a Filipović koji ima vrlo dobru biografiju, ali je potpuno neuvjerljiv. Ne razumije vođenje javnih politika iako je profesor poduzetništva. Nije artikulirao nijednu relevantnu ideju o upravljanju gradom, osim što je govorio notorne gluposti da bi se grad mogao pojaviti kao konkurent biznis sektoru – priča Đenero.
Kao drugog kandidata koji bi mogao u drugi krug pominje Škoru, ali navodi da bez šansi nije i sadašnja v.d. gradonačelnica Zagreba Jelena Pavičić Vukićević, bivša sekretarka gradske organizacije SDP, koja je preuzela funkciju u gradu posle smrti Milana Bandića.
– Za razliku od Bandića koji je bio notorni kriminalac, ona nema koruptivnih poslova, formirala je pristojnu listu i pristojno nastupa. Već sada skuplja više glasova nego što bi mogao ozloglašeni Bandić, da je ostao živ. On bi bio potučen, ona neće. Ako uđe u drugi krug ima ozbiljnu šansu vrlo otežati Tomaševiću pobjedu u gradu – navodi Đenero.
U Rijeci i Osijeku vođena je tolerantnija i staloženija kampanja, rekao je Lalić, nego u Zagrebu i Splitu gde je, kako je kazao, bilo neizdrživo.
Nekim kandidatima je bila važnija ideologija od politike, dodao je, „a koji su digli mač ideologije, od njega će i poginuti“.
U Rijeci vodi dosadašnji dogradonačelnik Marko Filipović (SDP), a za drugi krug se još bore nestranački kandidat Davor Štimac s oko 18 odsto glasova, prema rezultatima ankete koje je objavio HRT, i Nikola Ivanuš (Primorsko goranski savez). Đenero kaže da Štimac skoro sigurno ide u drugi krug i ovako ga opisuje:
– Profesor, gastroenterolog, vrlo ugledan liječnik, bivši ravnatelj KBC u Rijeci koji je od te bolnice napravio ubjedljivo najbolju bolnicu u Hrvatskoj u sirotinjskim uvjetima. Ima oko sebe tipičnu liberalno-demokratsku platformu, riječki poduzetnici stoje iza njegove kandidature i mogao bi prvi put SDP nakon 30 godina zbaciti s vlasti.
Aktuelni nastupi predsednika Hrvatske Zorana Milanovića i njegove svađe s premijerom Andrejem Plenkovićem (HDZ) u vezi su sa lokalnim izborima, kaže Đenero, „ali ne treba ih previše vezati uz SDP“, stranku koju je Milanović pre nego što je izabran za šefa države predvodio.
– Zoran Milanović je otkad je postao predsjednikom republike postao tipični nacionalistički radikal. Našao bi se pred opozivom zbog višekratnog kršenja ustava u razdoblju otkad obavlja funkciju da nema tog njegovog čvrstog saveza sa obje frakcije nacionalističkih radikala u parlamentu, sa Domovinskim pokretom i klerikalnom strujom oko Mosta. Zoran Milanović je fasciniran idejom da bi mogao srušiti Plenkovićevu vladu, ali u sadašnjim okolnostima gdje je ljevica potpuno razbijena i dio ljevog spektra oko Tomaševića uopšte ne komunicira s Milanovićem, jer ga smatra populistom i nacionalističkim radikalom, taj lom bi vodio prema nacionalističkoj radikalizaciji hrvatske politike i stvaranju koalicije koju bi činili Škorini zajedno sa desnim krilom HDZ-a – kaže Đenero.
SDP, kaže on, prolazi kroz nešto slično kroz šta je prolazila Demokratska stranka u Srbiji, odnosno frakcijske borbe, raskol i nedostatak ideja. SDP na izborima u nedelju ima 40 lista manje nego na prethodnom lokalnom glasanju, a u Osijeku ta stranka čak nema ni kandidata za župana.
Iako na ovim lokalnim izborima građani imaju za koga da glasaju, rekao je Krešimir Macan, niko ih ne poziva da u nedelju izađu i glasaju, a moguća slaba izlaznost zbog lošeg vremena i epidemije bi, prema rečima Dražena Lalića, išla na korist velikim strankama, odnosno HDZ-u i SDP-u.
Žestoka bitka u Vukovaru– Strašno žestoka bitka se vodi u Vukovaru i Vukovarsko-srijemskoj županiji. U županiji odlazi dugogodišnji župan Božo Galić koji je pripadao mekšem krilu HDZ-a, relativno blizak premijeru Plenkoviću. Iako je čovjek stare garde, on je vodio pristojnu politiku i imenovao predstavnika Samostalne demokratske srpske stranke za zamjenika župana … Žestoka bitka je i za grad gdje sadašnji nacionalističko radikalski gradonačelnik Ivan Penava (Domovinski pokret) pokušava održati mandat. Penava nije napravio ništa osim što je do usijanja zaoštrio nacionalne odnose – navodi Davor Đenero.
Severina uz Tomaševića
Pevačica Severina Kojić preko Fejsbuka je juče podržala platformu Možemo! na lokalnim izborima u Zagrebu.
Severina je napisala da je kandidat za gradonačelnika Tomislav Tomašević „jedini koji može, a mi mu možemo pomoći u tome“.
„U nedjelju MOŽEMO promijeniti Zagreb. MOŽEMO to ako potrošimo 10 minuta: uredimo se, uzmemo osobnu i masku i prošetamo do birališta. A onda u nedjelju padaju sve maske“, navela je ona..
Tomašević može, kaže, „da skine korumpiranu vlast“. „Ta ista ukorijenjena i premrežena korumpirana klika iznjedrila je izvjesnu Odvažnu i svoju. Odvažna i svoja je u stvari 20 godina ‘ponizna i njegova’.
Znala je sve ili je pokrivala. Za netransparentnost, kumove, kćeri i sinove, ‘prijateljice’… Znala je sve što se radilo. Ako nije, još gore po nju“, napisala je Severina o Jeleni Pavičić Vukićević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.