Demonstrant iz Irana sa mentalnim poremećajem pogubljen je zbog smrti lokalnog zvaničnika tokom masovnih demonstracija koje su potresle zemlju 2022, izvestila je u utorak novinska agencija iranskog pravosuđa, prenosi CNN.
„Smrtna presuda Mohamedu Gobadluu za krivično delo namerno ubistvo Farida Karampura Hasanvanda izvršena je jutros posle 487 dana razmatranja ovog slučaja na sudu“, saopštila je novinska agencija Mizan.
Iranske vlasti navode da je Gobadlu pregazio zvaničnika tokom protesta u Robat Karimu, u provinciji Teheran, u septembru 2022.
Sudija Abolkasem Salavati, koga su Sjedinjene Države sankcionisale zbog ozloglašenih oštrih kazni koje je izrekao aktivistima, novinarima i političkim zatvorenicima, osudio je na smrt Gobadlua.
On je dobio dve smrtne kazne – jednu za „korupciju na Zemlji“, koju je izdao Revolucionarni sud i potvrdio Vrhovni sud, i jednu za ubistvo, koju je izrekao krivični sud u provinciji Teheran, navodi Amnesti internešnel.
Agencija Mizan je izvestila da je smrtna kazna za „korupciju na Zemlji“ suspendovana ranije ovog meseca dok se ne ispita optužba za namerno ubistvo.
Gobadluov advokat Amir Resijan rekao je da nije obavešten o odluci u vezi sa njegovim klijentom.
„Ako novinska agencija Mizan govori istinu, trebalo bi da objavi broj i datum donošenja ove presude“, napisao je Raesian na platformi X.
Amnesti je kritikovao smrtne kazne donete nakon „krajnje nepravednih lažnih suđenja, poremećenih iznudom priznanja preko mučenja i propustom da se naredi rigorozne procene mentalnog zdravlja uprkos (Gobadlouovom) mentalnom invaliditetu“.
Gobadlou je bio pod nadzorom psihijatrijske bolnice za bipolarni poremećaj od 15. godine, saopštila je Amnesti. Međunarodno pravo i standardi zabranjuju upotrebu smrtne kazne protiv osoba sa mentalnim invaliditetom, navodi grupa za ljudska prava.
Mahmud Amiri-Moghadam, direktor iranske organizacije za ljudska prava Iran Human Rights (IHR) sa sedištem u Norveškoj, nazvao je Gobadlouovo pogubljenje „vansudskim ubistvom“.
Na društvenoj mreži X je napisao da „lider Islamske Republike Ali Hamnei i njegovo pravosuđe moraju biti pozvani na odgovornost za ovaj zločin. Ovo pogubljenje mora biti dočekano oštrom međunarodnom osudom!“
#فوری: جمهوریاسلامی لحظاتی پیش معترض اعتراضات #زن_زندگى_آزادى #محمد_قبادلو را بهدار آویخت! اعدام قبادلو بر اساس قوانین بینالمللی و حتی قوانین جمهوریاسلامی غیرقانونیاست و یک قتل فراقضایی محسوب میشود. علیخامنهای و قوه قضاییه نظام فاسد جمهوریاسلامی باید در قبال این جنایت… pic.twitter.com/QsHlZys0Ax
— Mahmood Amiry-Moghaddam (@iranhr) January 23, 2024
Poznato je da je najmanje osam demonstranata pogubljeno u vezi sa demonstracijama širom zemlje zbog smrti Mahse Amini u septembru 2022.
Amini, 22-godišnja devojka, umrla je u pritvoru iranske moralne policije nakon što je uhapšena jer navodno nije nosila maramu kako treba.
Protesti su se širili poput požara u narednim nedeljama – na šta su iranske vlasti odgovorile grubom silom, masovnim hapšenjima i ishitrenim lažnim suđenjima, što je izazvalo oštru globalnu osudu i sankcije od strane SAD.
Više od 300 ljudi je ubijeno u višemesečnim protestima, uključujući više od 40 dece, saopštile su Ujedinjene nacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.