Nije to bio lak sastanak ni za ukrajinskog predsednika Volodomira Zelenskog, ni za mađarskog premijera Viktora Orbana, ali su ipak uspeli da se koliko-toliko osmehnu dok su se rukovali pred kamerama.
„Zamolio sam ukrajinskog predsednika da razmisli o tome da li bismo mogli da preokrenemo stvari, da ubrzamo mirovne pregovore tako što ćemo prvo da prekinemo vatru“, rekao je Orban, tvrdi nacionalista, u kratkoj izjavi za novinare dok je stajao uz Zelenskog u Kijevu, tokom svoje prve posete glavnom gradu Ukrajine otkako je Rusija 2022. pokrenula invaziju na tu zemlju.
„Prekid vatre povezan s vremenskim rokom dao bi šansu da se ubrzaju mirovni pregovori“, dodao je Orban, lider EU s najprijateljskim vezama sa Rusijom, koji je često odlagao sankcije zvaničnicima Kremlja i pakete vojne pomoći EU za Ukrajinu. „Razgovarao sam o toj mogućnosti s predsednikom i zahvalan sam mu na njegovim iskrenim odgovorima“, rekao je.
Zelenski poziva na „pravedan mir“
Sam Zelenski tokom svog obraćanja Orbanov predlog nije pomenuo. Govorio je samo o želji za „pravednim mirom“.
Ukrajinski predsednik ranije je izneo ocenu da bi prekid vatre omogućio Rusiji da se ponovo naoruža i da to ne bi dovelo do okončanja rata.
Zelenski je u utorak pozvao zemlje-članice Evropske unije da nastave s pružanjem vojne pomoći Ukrajini, koja, prema poslednjim zvaničnim podacima, sada iznosi ukupno 38 milijardi dolara – od EU i od država-članica pojedinačno.
Ihor Žovkva, zamenik šefa kabineta ukrajinskog predsednika, nešto kasnije je poručio: „Stav Ukrajine je sasvim jasan, razumljiv i poznat. Mi kažemo da Ukrajina zaista želi mir za sebe. To je logično.“
„Za to imamo i sredstvo: mirovni samit koji je održan, a mi se pripremamo i za drugi“, rekao je Žovkva, a prenela ukrajinska novinska agencija Interfaks.
Kijev i Budimpešta: Teška veza
Odnosi između Orbana – koji je često izolovan među 27 lidera EU zbog njegovih kritika pomoći Kijevu – i Zelenskog, već dugo su napeti. Mađarski lider takođe optužuje Ukrajinu da ugrožava pravo na jezik oko 150.000 etničkih Mađara u Ukrajini. Zbog njegovog protivljenja sve do prošle nedelje odlagan je početak pregovora o pridruživanju Ukrajine Evropskoj uniji.
Do Orbanove posete Kijevu došlo je na početku mandata Mađarske na mestu predsedavajućeg EU. Budimpešta će u narednih šest meseci predsedavati samitima EU i ministarskim sastancima.
„Cilj mađarskog predsedavanja je da doprinese rešavanju izazova s kojima se suočava Evropska unija. Moje prvo putovanje me je zato odvelo u Kijev“, napisao je Orban na Fejsbuku.
Alberto Alemano, analitičar s pariskog univerziteta HEC, odmah je optužio Orbana da prekoračuje ovlašćenja. „Uprkos poseti (Kijevu), rotirajući predsedavajući Savetu EU Viktor Orban NE predstavlja EU27 u njihovoj zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici. Svaka druga tvrdnja je u najboljem slučaju ulepšavanje stvarnosti, a u najgorem slučaju je to zloupotreba“, napisao je Alemano na platformi Iks.
Ali, da li je poseta Ukrajini znak promene Orbanove politike ili samo namera da se u ulozi predsedavajućeg EU deluje pomirljivije? Prema Andreasu Boku iz berlinskog trusta mozgova Evropski savet za spoljne odnose, to je malo verovatno.
„Njegova politika se strogo rukovodi interesima. Iako je razgovor o putevima za okončanje rata od ključnog značaja, Orbanov poziv na prekid vatre nije od pomoći, jer će Ukrajinci prihvatiti samo pravedan mir. On će verovatno nastaviti svoju politiku prijateljskog odnosa prema Rusiji, Kini i Trampu“, ocenio je Bok u pisanoj izjavi za DW.
„Dok su mnogi evropski lideri već ranije u znak solidarnosti posetili Kijev, Orban tamo do sada nikada nije bio. Sada želi da iskoristi mađarsko predsedavanje Savetu kao platformu za mirovne predloge koji u velikoj meri koriste Rusiji“, zaključio je nemački analitičar, prenosi DW.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.