Kina je objavila danas 12 novih uvezenih slučajeva zaraze korona virusom i samo četiri domaća, a Peking je odlučio da zaoštri mere karantina za međunarodne putnike.
Zemlja u kojoj je epidemija počela krajem 2019. godine sada ima 123 slučaja zaraze iz inostranstva, a ukupan broj zaraženih 80.860, saopštilo je Minsitarstvo zdravlja.
Četiri nova slučaja zaraze u samoj Kini su u koleveci virusa Vuhanu, koji je u karantinu od kraja januara.
Ovo je treći uzastopni dan da uvozni slučajevi zaraze prelaze broj interno zaraženih.
Ministarstvo je takođe navelo da je 14 osoba umrlo u poslednja 24 časa, u odnosu na 10 koliko ih je umrlo juče za jedan dan. Od virusa je do sada umrlo 3.213 osoba u Kini, prema zvaničnim ciframa.
Peking je juče objavio da će osobe koje dolaze iz inostranstva u glavni grad od ponedeljka biti stavljene u centre za karantin.
Do sada je trebalo da putnici iz inostranstva sami sebe stave u karantin dve nedelje, međutim od sada izuzev osoba za koje važe posebne okolnosti, svi će biti poslati u posebne karantinske centre.
Snažan pad infekcija u Kini poslednjih nedelja u suprotnosti je sa rasplamsavanjem epidemije drugde u svetu, posebno u Evropi. U Italiji je juče javljeno da je u poslednja 24 časa umrlo 368 ljud, što je daleko više od dnevnog broja umrlih u Kini čak i na vrhuncu epidemije.
U Kini pad industrijske proizvodnje 13,5 odsto, najviše za 30 godina
Kina je objavila danas niz loših indikatora za januar i februar, a kao posledica pandemije KOVID19, industrijska proizvodnja je pala prvi put u gotovo 30 godina dok se prodaja na malo sunovratila.
Industrijska proizvodnja je pala 13,5 odsto na godišnjem nivou, u odnosu na porast od 6,9 odsto u decembru. Prodaja na malo koja odražava potrošnju na gubitku je 20,5 odsto u odnosu na prva dva meseca 2019. godine, javio je Nacionalni biro za statistiku.
„Epidemija novog korona virusa je narušila ekonomsku aktivnost u prva dva meseca ove godine“, saopštio je nacionalni biro za statistiku, dodajući da su opšte gledano kratkoročne posledice savladive.
Rezultati su međutim mnogo gori nego što su predviđali analitičari, na primer finansijske agencije Blumberg. Oni su očekivali pad industrijske proizvodnje od samo tri odsto a maloprodaje od četiri odsto.
Pokazatelji su objavljeni u vreme kada se Kina bori protiv novog korona virusa i kada je kineska privreda praktično paralizovana merama koje je Peking preduzeo za borbu protiv epidemije.
Da bi podržala prviredu kineska centralna banka objavila je danas smanjenje obaveznog procenta koje banke moraju da drže u rezervi srazmerno između pola procentnih poena do jednog procentnog poena.
Time bi moglo da se oslobodi 550 milijardi juana (70,6 milijardi evra). Centralna banka želi tako da podstakne komercijalne banke da daju veće zajmove firmama da bi se podržala realna privreda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.