Dok su sve oči sveta uprte u Moskvu u iščekivanju direktnog prenosa obraćanja naciji ruskog predsednika Vladimira Putina, raste i broj spekulacija o uzrocima ovog odlaganja.
Kako javlja Skaj njuz, ruski politikolog, inače bivši bliski savetnik Putina, kaže da je predsednikovo obraćanje naciji odloženo za sutra. On je to objavio na svom zvaničnom Telegram kanalu.
To je, kako se čini, potvrđeno izjavio koju je obavila urednica ruskog državnog medija RT Margarita Simonijan, koja je na Telegramu jednostavno napisala: “idite na spavanje”.
Skaj njuz je prethodno javio da su se pojavili izveštaji da je ruski državni medij RT izbrisao tvit u kojem je najavljeno da će Putinov govor početi u 20 časova po moskovskom vremenu, odnosno 19 časova po našem vremenu.
Odlaganje je izazvalo različite spekulacije o potencijalnim motivima ruskog predsednika za takav potez.
Britanski general ser Ričard Širef kaže da 90-minutno kašnjenje Putinovog obraćanja sugeriše da iza kulisa u Kremlju vlada haos, piše Skaj njuz.
“Videli smo da su najavili govor za 20 sati po moskovskom vremenu, a ne događa se ništa. To meni govori da je haos iz scene”, rekao je on.
“Poenta je međutim kada je u pitanju međunarodna zajednica, a naročito NATO, da ne smemo ni da trepnemo, a kao što je ukrajinski ministar spoljnih poslova jasno rekao, to je čin očaja”, dodao je.
“Putin najavi obraćanje naciji i ne učini to, ali dok svi čekaju oči celog sveta su uprte u Moskvu a niko ne mari za sve govore na Generalnog skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku, gde mu nije dozvoljeno da ode. Trolovanje na najvišem nivou”, napisao je na Tviteru Dominik Džonson, spoljnopolitički urednik nemačkog lista TAZ u Berlinu.
Kako je najavljeno, očekivalo se da će tokom obraćanja Putin govoriti i o najavljenim referendumima u Ukrajini.
Podsećamo, proruski separatisti su u utorak najavili referendume o pridruživanju četiri okupirana ukrajinska regiona Rusiji kasnije ove nedelje – Luganska, Donjecka, Hersona i dela Zaporožja.
Takođe su pozvali na što skorije održavanje referenduma u svetlu kontraofanzive Kijeva, kojom je oslobođena velika teritorija na jugu i severoistoku zemlje.
Sjedinjene Države i Evropska unija su više puta osudile ideju o održavanju referenduma, nazivajući je „prevarom“ i „nelegitimnom“.
Rusija je na sličan način anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim 2014. godine. Međunarodna zajednica nikada nije priznala tamošnji referendum i teško da će prihvatiti rezultate glasanja planiranih za ovu nedelju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.