"U Kremlju vlada umor i loše raspoloženje": Moskovski tajms o ogorčenju ruske elite pred godišnjicu invazije na Ukrajinu 1Foto: EPA-EFE/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK /

Dok se većina članova ruske političke i poslovne elite pomirila sa invazijom na Ukrajinu godinu dana kasnije, neki su frustrirani očiglednom nesposobnošću Kremlja da deluje snažnije protiv Kijeva, prenosi moskovski portal themoscowtimes.com.

Portal je razgovarao sa više od deset najviših ruskih zvaničnika uoči prvog obraćanja predsednika Vladimira Putina o stanju nacije u utorak i obeležavanja godinu dana od invazije na Ukrajinu u petak kako bi ocenio raspoloženje u ruskoj prestonici kao čini se da je zemlja sve više zaglavljena u dugom sukobu.

„Da skratim priču, svi su se navikli na to. Moguće je živeti“, rekla je jedna visoka ličnost prokremljanske partije Jedinstvena Rusija.

„Šok je nestao. Nema povratka. Moramo da pobedimo“.

Raspoloženje među elitom se značajno promenilo od početka rata, kažu oni koji su govorili za themoscowtimes. Svi su tražili anonimnost da bi mogli slobodno govore.

Nakon početnog šoka, većina intervjuisanih je prihvatila rat. Iako se neki plaše da Kremlj ne deluje dovoljno odlučno, a ima onih koji veruju da je napad na Ukrajinu bio greška ili su iscrpljeni poslom.

Kada je invazija počela, zvaničnik Jedinstvene Rusije rekao je da je tužan što je saznao da odmor u evropskim odmaralištima više neće biti moguć.

Ali rekao je da je uživao na odmoru u novembru u Indiji sa svojom porodicom.

„Pokušavam da se setim šta sam lišen i šta mi nedostaje. Ništa mi ne pada na pamet“, rekao je on.

Dobrovoljno ili ne, kada je Rusija okružena neprijateljskim zemljama, svaki član elite prolazi kroz proces unutrašnjeg preispitivanja“, rekao je zvaničnik Kremlja.

„Više neće biti moguće… otići na odmor u Monako ili mirno živeti u vili u Španiji, ponekad se vraćajući u Moskvu da prošetate centrom i uđete u Louis Vuitton. Neće biti vraćanja na to decenijama. Većina ljudi to razume“, rekao je zvaničnik.

Borbe u Ukrajini su dovele do pojave dela elite koji se zalaže za Kremlj da zauzme još tvrđi pristup.

Ovi konzervativci su očigledno frustrirani dosadašnjim tokom vojne operacije u Ukrajini.

„Jesmo li u ratu ili ne? Ako jesmo, zašto smo tako blagi u vezi sa isporukom oružja Ukrajini, posetom predsednika SAD Džoa Bajdena i drugih političara? Gde je oštra reakcija?“ rekao je visoki zvaničnik Kremlja u razgovoru za themoscowtimes.com.

„Problem je u tome što smo neodlučni, nedosledni i lider ne može da nam kaže šta da radimo“, rekao je bivši zvaničnik Kremlja.

Sve ovo, kako je rekao, komplikuje činjenica da za godinu dana rata za Rusiju nije bilo očiglednih političkih ili vojnih dostignuća.

„Nema vojnih pobeda. Nismo odgovarali za napad na Krimski most ili uništenje gasovoda Severni tok“, rekao je on.

Za tehnokratske zvaničnike u ruskoj vladi, godina od invazije bila je borba da se spreči ekonomski kolaps usred međunarodne izolacije, zahteva ratne ekonomije i zapadnih sankcija.

Opšte raspoloženje je uglavnom mračno, rekao je izvor blizak kabinetu.

„Svi misle da su vlasti tvrdoglave“, rekao je izvor blizak vladi koji lično poznaje premijera Mihaila Mišustina.

Ali većina vladinih zvaničnika i najviših poslovnih rukovodilaca, prema vladinom izvoru, zainteresovani su za što skoriji mirovni sporazum.

„Opšte raspoloženje je negativno, svi su umorni“, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari