"U našim džepovima je kineski špijunski balon - TikTok": Italijanski novinari o potencijalu popularne društvene mreže 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Američki avioni oborili su kineske špijunske balone. Ali, potencijalno veća opasnost ostaje nevidljiva, prikrivena u digitalnom svetu. Zove se TikTok, potencijalno moćno propagandno sredstvo, pišu Emanuele Rosi i Đorđo Ruteli, novinari italijanske publikacije Formiche.Net, u članku za cepa.org.

Imajući u vidu da milioni korisnika pristupaju TikTok mesečno ova mreža bi mogla da pošalje ogromnu riznicu tokova informacija nazad u Peking.

Autori ukazuju da ne postoji garancija protiv zloupotrebe ogromne količine ličnih podataka.

Čini se da je ovaj tok barem po vrednosti i količini uporediv sa informacijama koje je mogao da prikupi čuveni špijunski balon.

I SAD i Evropljani nastoje da ograniče domet TikTok-a. Institucije EU i američka vlada nedavno su ukinule aplikaciju na poslovnim telefonima.

Mnoge američke države i zemlje EU slede taj primer. TikTok će možda biti primoran da se proda zapadnom kupcu. Grupa američkih senatora iz obe stranke uvela je 7. marta RESTRICT Act, koji predviđa da se „kreira proces“ za proveru kompanija kojima upravljaju inostrani rivali.

Ipak, ne očekujte potpunu zabranu – političari ne žele da uznemiravaju mlade glasače i izgleda da su spremni da prihvate neku vrstu garancije za čuvanje TikTok podataka u Evropi i SAD.

TikTok-ova zbirka informacija ocrtava interese i ponašanja – to jest, ono što je najintimnije u zajednici. U rukama državnog aktera kao što je Komunistička partija Kine, takvi podaci predstavljaju dragoceno blago. Moglo bi se koristiti za podsticanje informativnih operacija, uticaj na političke debate i promovisanje ekstremizma.

Stručnjaci za sajber bezbednost strahuju da će napredak u veštačkoj inteligenciji i kvantnom računarstvu povećati opasnost od TikToka. Pojavili su se konkretni dokazi o TikTok-ovoj zloupotrebi podataka i otvorenim lažima o tome ko ima pristup njima.

U decembru je kompanija priznala da su inženjeri u Pekingu neprikladno pristupili korisničkim podacima. Pokušaji da se reguliše ili kontroliše vlasništvo nad TikTokom pokazali su se teškim. Projektil Sidevinder ne može da reši ovaj izazov.

Tokom svojih nedavnih poseta Vašingtonu i Briselu, izvršni direktor TikToka Šou Zi Čev nije uspeo da se pozabavi kritičnim problemima aplikacije.

Njegovo svedočenje pred Kongresom SAD zakazano je za 23. mart. Očekujte pitanja o tome kakav uticaj na platformu ima Komunistička partija Kine, koja ima kontrolu nad bilo kojom kineskom kompanijom (slučajevi Tencent i Alibaba, i neslavni kraj prvog čoveka Alibabe Džeka Ma, skinuli sve velove licemerja).

TikTok nije samo alat za prikupljanje podataka, već potencijalno moćno propagandno oružje: bilo bi dovoljno da se promovišu video snimci koji kritikuju zapadne demokratije, legitimitet izbornog procesa i funkcionisanje liberalnih ekonomija.

TikTok je nedavno otvorio „centar za transparentnost“ u Los Anđelesu, neku vrstu obrazovnog muzeja u kojem govori o svojim aktivnostima i pokušava da odbaci kritike na račun njegove neprozirnosti.

Takođe, omogućava nakon što ostavite bilo koji elektronski uređaj ispred vrata, pristup prostoriji u kojoj se čita izvorni kod.

Kompanija navodno pregovara o poslovima i sa evropskim i sa američkim vlastima. U SAD sa „Projektom Teksas“ koji ima za cilj da prenese podatke američkih građana na Oracle servere.

U Evropskoj uniji, TikTok promoviše Project Clover, nudeći izgradnju tri Data centra za skladištenje podataka o građanima EU. Već je uložila 600 miliona evra u dva irska Data centra.

Malo njih očekuje da će SAD odobriti projekat Teksas. Novi zakon o ograničenju uživa širu dvostranačku podršku i poruka TikToku je jasna: ukidanje.

„Prepoznajte političko pisanje na zidu i nastavite sa prodajom“, kaže Adam Kovačević, generalni direktor levičarske grupe za tehnološku politiku Komora progresa.

„Evropa kaska nekoliko meseci iza SAD u svojoj zabrinutosti oko kineskog vlasništva TikTok-a, ali će prepuštanje američkom vlasniku na kraju pozdraviti i evropski kreatori politike“.

Čak i tako, malo ko očekuje potpunu zabranu. U SAD bi to izazvalo tužbe o vladinoj kontroli slobode govora. Iako Evropa ima manje dilema da određeni govor učini nezakonitim, i američki i evropski političari ne žele da otuđuju birače.

TikTok nastavlja da privlači mlade Amerikance i Evropljane, iako sporijim tempom nego prethodnih godina.

U intervjuu za Blumberg, Đina Rajmondo, sekretarka američkog ministarstva trgovine, koje nadgleda politiku koja otežava Kini da dobije osetljivu američku tehnologiju u vezi sa veštačkom inteligencijom, sugerisala je da bi potpuna zabrana bila političko samoubistvo: „Političar u meni misli da ćeš bukvalno izgubiti svakog glasača mlađeg od 35 godina, zauvek.”

Sve se to dešava na kopnu dok su oči sveta nedelju dana bile uprte u vazduh – balon veličine tri autobusa. Ali do sada se pokazalo da je aplikacija za deljenje videa mnogo moćnije i prodornije obaveštajno oružje, sposobno da prikupi osetljive informacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari