U nedelju prvi krug lokalnih izbora u Severnoj Makedoniji 1foto EPA-EFE/GEORGI LIČOVSKI

Prvi krug lokalnih izbora u Severnoj Makedoniji u nedelju, 17.oktobra, biće pod senkom pandemije kovid19, ali i nedavnog popisa stanovništva, čiji će prvi rezultati biti objavljeni nakon izbora.

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane u svojoj analizi navodi da se izborna kampanja odvijala u drugačijim okolnostima nego ranijih godina, ali je politička retorika bila oštra i nemilosrdna prema političkim protivnicima.

Primetna je bila, navodi IFIMES, žestoka konfrontacija između albanskih političkih stranaka, jer su, kako se navodi, za Albance lokalni izbori tradicionalno važniji od parlamentarnih.

Na lokalnim izborima snage će odmeriti dve koalicije – koalicija vladajućih partija koju predvodi Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) i tri partije Albanaca – DUI, BESA i DPA i koalicija opozicionih stranaka koje predvodi konzervativno-desničarski VMRO-DPMNE sa partijama albanskog bloka – Alijansa za Albance i Alternativa.

Umesto ranije dominantnih etničkih tema ekologija je sada izbila u prvi plan koju su, ocene su, nametnuli građani i nevladin sektor, ali se dovodi u vezu i sa aktuelnom energetskom krizom pa su se sve partije, vlasti i opozicije, zalagale za bolji i kvalitetniji život preko izgradnje stanica za prečišćavanje, upravljanje otpadom, više biciklističkih staza, ekološki prevoz i više zelenih površina u gradovima.

Najdalje je, ukazuje se, otišla Demokratska unija za integraciju, najveća partija etničkih Albanaca i glavni partner vladajućeg levičarskog SDSM,  koja je od nacionalističkih tema pribegla takozvanoj zelenoj agendi. Tako njeni kandidati za gradonačelnike obećavaju poboljšanje životne sredine, kao ključan preduslov za kvalitetan život.

To je pak nailazilo na podsmehe među građanima, zato što je DUI i do sada rukovodio gradovima sa većinskim albanskim stanovništvom, koji se smatraju za njazagađenije i imaju problem sa odlaganjem smeća, čistom vodom za piće i masovnom neplanskom gradnjom.

Poslednjih godina u javnosti i na socijalnim mrežama česte su kritike vladajućeg SDSM, koji kontroliše najveći broj opština, da je nastavio politiku urbanističkog haosa iz vemena vladavine konzervativnog VMRO -DPMNE i da čak i pojačava „betonizaciju“ gradova u korist građevinskih kompanija. Na ovim izborima ima i dosta nezavisnih kandidata mahom građanskih aktivista, ali i članova partija koji nisu dobili podršku svoje stranke da se kandiduju za gradonačelnike ili odbornike, pa nastupaju  samostalno.

Među njima ima i onih koji su dobili podršku određenih partija, pa je prepoznatljiva bliskost sa strankom koja ih podržava. I jedni i drugi se, ukazuju makedonski mediji, fokusiraju na ekološke teme, ali i populizam, obećavajući na primer, besplatan javni prevoz u Skoplju za sve građane, a ima i obećanja da će gradovi korisiti samo obnovljive izvore energije.

Činjenica je, tvrdi se, da građani nisu u potpunosti zadovoljni brzinom promena i društvenim razvojem Severne Makedonije. Istraživanje je pokazalo da je Severna Makedonija još pod snažnim uticajem neformalnog centra moći, kojeg simbolizuje trojac –  bivši premijer Nikola Gruevski i Saša Mijalkov, bivši direktor Državne bezbednosti Severne Makedonije, obojica VMRO-DPMNE i biznismen Jordan Kamčev.

Iako je prvi u Mađarskoj u egzilu, a druga dvojica u zatvoru smatra se da oni još drže jedan deo države „zarobljenom“ i ometaju delovanje vlade kako bi izazvali nezadovoljstvo građana u cilju rušenja vlasti. Što je, kako se navodi, pokušaj osvete akuelnom premijeru Zoranu Zaevu i  Oliveru Spasovskom, ministru unutrašnjih poslova.

Vašington prati situaciju u regionu, zbog čega je predsednik Džozef Bajden početkom juna doneo Izvršnu naredbu o blokadi imovine i obustavljanju ulaska u SAD određenim osobama koje doprinose destabilizaciji situacije na Zapadnom Balkanu i tako onemogućavaju prosperitet tog regiona.

To je vid upozorenja svima u regionu Zapadnog Balkana i makedonskim vlastima da intenziviraju borbu protiv kriminala i korupcije i suprostave se negativnim pojavama i pojedincima koji mogu ugroziti regionalni mir, stabilnost, prosperitet i američke interese.

Građani će u nedelju birati gradonačelnike i odbornike u 80 opština, plus Gradu Skoplju. Pravo glasa ima 1. 824. 864 građana.

Galasanje uz otisak prsta

Izbori donose nekoliko novina: glasanje sa aparatima za proveru otisaka prstiju koji izgledaju isto kao kada se daje otisak prsta za lična dokumenta. Ovakav način kontrole identiteta glasača se uvodi na zahtev opzicione konzervativne VMRO -DPMNE. Takvi aparati korišćeni su  i na izborima u Avganistanu 2018. i 2019. i na Haitiju, a prvi put se koriste u jednoj evropskoj zemlji.

Politički analitičari kažu da to govori o nepoverenju partija u izborni proces i u stepen demokratije u Severnoj Makedoniji. Takođe ovo su izbori sa najviše nezavisnih kandidata.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari