U nemačkim gradovima sve sija i blješti, dok vlada poziva na štednju: Kako to ide jedno s drugim? 1Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Nemačka vlada poziva građane da još više štede električnu energiju, dok istovremeno u centrima gradova, na tradicionalnim božićnim vašarima, sve sija i blješti. Kako to ide jedno s drugim?

Simbol grada, Frajburška katedrala, uzdiže se 116 metara u vis. Ta građevina je pravi magnet za turiste, a ona se jasno može videti i sa obližnjeg božićnog vašara. Za razliku od mnogih drugih atrakcija u Nemačkoj, osvetljena je i ovih dana u vreme energetske krize – ekonomičnim LED-sijalicama, piše Dojče vele.

Na prvi pogled, ni na božićnom vašaru u Frajburgu nema znakova da se štedi energija. Sve sjaji i blista. Organizatori su još pre nekoliko godina počeli postepeno da zamenjuju stare sijalice koje troše mnogo struje, efikasnijom LED-tehnologijom. Potrošnja je zato niska.

Organizator Tomas Bart kaže da je za rasvetu vašara potrebno 12.000 kilovat-sati na godišnjem nivou. „Zbog energetske krize, morali smo da vidimo gde možemo da postignemo još veće uštede. Zato božićnu rasvetu ove godine uključujemo četiri sata kasnije – umesto u 10 pre podne, uključujemo je od 14 časova. Na taj način štedimo 30 odsto električne energije.“

LED-tehnologija smanjuje potrošnju struje

Demijan Traber na vašaru u Frajburgu prodaje kobasice i kuvano vino. Prošle godine, kada je božićni vašar zbog korone zatvoren samo šest dana nakon otvaranja, bio je na gubitku oko 10.000 evra. Nedostatak radnika, kao i inflacija sada stvaraju nove probleme. Mnoge njegove kolege finansijski ne stoje dobro.

Ipak, nakon prve dve nedelje Traber kaže da je „veoma zadovoljan“ – božićni vašar je dobro posećen, iako se poneko žali na visoke cene. Kuvano vino i kobasica koštaju po četiri evra. „Ali, takvih pritužbi ima svake godine“, kaže iskusni prodavac.

Traber je na svoj štand uveo LED-tehnologiju još pre više godina i uspeo je da smanji potrošnju struje. Ali, postoje i granice kada je reč o uštedi: „Ne mogu da pečem kobasice na pola vatre.“

Božićni biznis oduvek je bio veoma važan za trgovce. Pojedine branše ostvaruju veliki deo svog godišnjeg prometa upravo tokom hladnih meseci. „Nakon dve i po godine kontinuirane krize i pada prodaje, ovogodišnja božićna prodaja izuzetno je važna. Mnogi trgovci zavise od toga“, kaže izvršna direktorka Udruženja maloprodaje Baden-Virtemberga Sabine Hagman. A božićna rasveta je pritom od velikog značaja za raspoloženje i atmosferu na vašarima u nemačkim gradovima.

Manje dekoracije, niže grejanje

U tržnom centru „Gerber“ u Štutgartu ove godine će zbog energetske krize biti ugašen veći deo spoljne rasvete. Neke božićne lampice, recimo velika svetlosna zavesa, neće se koristiti . „U zatvorenom prostoru se oslanjamo na LED-diode“, kaže menadžer trgovačkog centra Gido Rojter.

„Nismo hteli da odustanemo od božićnih ukrasa. Želja nam je da i ove godine posetiocima ponudimo prelepu, prazničnu, božićnu atmosferu“, kaže direktor tržnog centra „Milaneo“ u Štutgartu Dirk Kojten. „Predbožićni period je vreme kada se naviše kupuje. Umjesto da potpuno odustanemo od božićnih ukrasa, ove godine smo smanjili njihov broj. Značajno je smanjeno i vreme nakon kojeg se rasveta posle zatvaranja centra prebacuje u prigušeni noćni modus“, kaže Kojten.

Ipak, i jedan i drugi menadžer ističu da se daleko veća ušteda ostvaruje prilagođavanjem klimatizacije i grejanja, na primer snižavanjem temperature.

Svaka ušteda je važna

„Svaki mali doprinos uštedi energije pomaže i zato je dobrodošao“, kažu saradnici energetske grupe EnBW. Prema njihovim procenama, uštede od oko 4.000 kilovat-sati, kao na božićnom sajmu u Frajburgu, odgovaraju sumi električne energije koju jedno privatno domaćinstvo potroši tokom više od godinu dana.

„Gas se takođe koristi za proizvodnju električne energije. Ako smanjite potrošnju električne energije, to takođe dovodi do olakšanja na tržištu gasa. Svaki ušteđeni kilovat sat je od pomoći“, kažu u EnBW.

Opština Neu-Isenburg želi biti uzor

Opština Noj-Izenburg u Hesenu štedi mnogo radikalnije od Frajburga i Štutgarta. Ove godine na ulicama neće biti tradicionalnih božićnih ukrasa: 111 božićnih zvezda koje su nekada osvetljavale ulice, troše previše struje – svaka oko 120 vati. „Ušteda energije za period od oko šest sedmica je oko 12.000 kilovat-sati“, izračunao je gradonačelnik Dirk Gene Hagelštajn. Na taj način će uštedeti oko 3.000 evra.

Tu je i novo, ekonomičnije klizalište: umesto pravog leda, ove godine će pista biti od sintetike. Tako se ne troši struja i štedi se oko 22.000 kilovat-sati u odnosu na prethodne godine. „Mi bi kao opština trebalo da budemo uzor za naše stanovnike. Kada je u pitanju izostanak božićne rasvete, presudili su ne samo ušteđeni kilovat-sati, već i poruka koju želimo da pošaljemo“, kaže gradonačelnik.

Dosadašnje procene Mrežne agencije pokazuje da je Nemačka očigledno na dobrom putu kada je u pitanju ušteda električne energije: od juna ove godine potrošnja je manja nego u odgovarajućim mesecima 2021. Čak se, kažu, „u nekim mesecima potrošnja struje približila nivou koji smo imali tokom 2020. – korona-godine.“


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari