U Nemačkoj počinje normalna školska nastava u nenormalnim okolnostima 1Foto: Pixabay / Juraj Varga

U nekim delovima Nemačke završava se letnji odmor, i iako je planirano da bez obzira na pandemiju nova školska godina počne sa sa redovnom nastavom, situacija u školama svakako neće biti sasvim normalna.

Mnogi roditelji i učenici ovih dana sa zanimanjem prate šta se događa u saveznoj državi Meklenburg-Zapadnoj Pomeraniji. Učenici u toj pokrajini na severoistoku Nemačke danas su prvi počeli da pohađaju radovnu nastavu.

U 16 nemačkih saveznih država letnji školski odmor pada u različito vreme, u periodu od juna do septembra, kako ne bi svi đaci u isto vreme imali ferije. Meklenburg-Zapadna Pomernija bio je ove godine prvi na spisku, odmor je završio, i u toj pokrajini je danas počeo veliki eksperiment, piše portal EURAKTIV Nemačka.

U 563 škole 152.700 učenika od ponedeljka do petka treba da pohađaju normalnu nastavu, sa najmanje četiri ili pet školskih časova dnevno. Ponovo će biti održavani i časovi muzičkog fizičkog obrazovanja.

To je, prema oceni pokrajinskih vlasti, moguće zato što Meklenburg-Zapadna Pomeranija spada među nemačke pokrajine sa najmanjim brojem aktivnih slučajeva COVID-19.

Ipak, situacija u školama će biti daleko od normalne. Stroge, u celoj zemlji obavezne mere higijene u školama treba da spreče širenje pandemije.

Pozdravljanje direktnim fizičkim kontaktom biće zabranjeno. Učenicima je sugerisano da izbegavaju da dodiruju lice rukama. Posle svakog časa učionice će biti temeljito provetravane. Učenici ne treba dodiruju rukohvate na stepeništima. A tu je naravno i nezaobilazno pranje ruku.

Dezinfekciona sredstva biće korišćena samo izuzetno, ali ni tada neće biti raspršivana, nego dodavana u vodu za pranje. Neće postojati obaveza nošenja maske. Nastavnici će moći besplatno da se testiraju na korona virus, prenosi Dojče vele (DW).

Novo je i to da će svi učenici biti organizovani na nov način. Po pravilu će dva godišta, na primer učenici svih 5. i 6. razreda, predstavljati posebnu grupu, koju će činiti i po nekoliko stotina đaka. Cilj je da se različite grupe učenika po mogućnosti ne sreću, iako će unutar samih grupa fizička distanca biti nepotrebna.

Da bi se to razdvajanje grupa obezbedilo, časovi za pojedine grupe biće održavani sa blagim vremenskim pomakom. Grupe će imati svoje odvojene „sektore“ na školskim dvorištima, u garderobama i u menzama. Zamisao je da i u slučaju zaraze, samo određena grupa bude eventualno upućena u karantin, a da ostali nastave da pohađaju nastavu.

Takvo strogo razdvajanje grupa u školama preporučio je i berlinski Institut Robert Koh, vladina agencija za kontrolu i prevenciju bolesti i najviši zdravstveni autoritet u Nemačkoj. Direktor tog instituta Lotar Viler naglasio je da je sada važno i da se obezbedi solidarnost razrednih zajednica, pošto se tako može smanjiti rizik zaraze i lakše pratiti lanac eventualne

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari