Nemački Institut za ljudska prava, koji finansira država, naveo je u svom godišnjem izveštaju da se strani radnici, uključujući i one iz evropskih zemalja, suočavaju sa najgorom eksploatacijom na tržištu rada.
Iako mnogi od nas ljudska prava uzimaju zdravo za gotovo, to svakako nije slučaj u svakodnevnom životu, čak ni kod nas u Nemačkoj, izjavila je direktorka Instituta Beate Rudolf, prenosi Dojče vele.
U izveštaju se navodi da poslodavci stranim radnicima često plaćaju manje od garantovane minimalne cene rada, koja iznosi 8,84 evra na sat, a ne uplaćuju im ni socijalno osiguranje. Pored toga, često ih primoravaju da bez zakonom predviđene nadoknade rade prekovremeno i da žive u nehumanim uslovima.
Kao najveći problem navodi se činjenica da mnogi strani radnici imaju izuzetno malo mogućnosti da se pozivaju na zakone kako bi popravili svoj položaj. Iako su u mnogim državama formirani administrativni sudovi i kancelarije za strane radnike, kako bi se ublažili ti problemi, u Nemačkoj to nije urađeno.
Zbog toga se strani radnici suočavaju sa nesavladivim preprekama ukoliki odluče da se suprotstave pritiscima i pretnjama poslodavaca, a pogotovo ako hoće da ih tuže zbog nepravednih nadnica. Situacija je za njih još teža ako se uzme u obzir da većina radi bez ikakve dokumentacije, pa u sluačju tužbe nemaju načina da dokažu da su u pravu, navodi se u izveštaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.