Odeljenje za istraživanje i informisanje o antisemitizmu (RIAS) koje prati antisemitizam u Nemačkoj, saopštilo je danas u godišnjem izveštaju da je prošle godine dokumentovano 2.480 ; takvih slučajeva, u proseku nešto manje od sedam dnevno.
RIAS je rekao da iako je registrovan blagi pad antisemitskih incidenata u 2022. godini, a da je bilo devet slučajeva ekstremnog nasilja, što je najveći broj od 2017. godine, od ;kada se vodi ta evidencija u Nemačkoj.
Takav primer je pucnjava u kući bivšeg rabina pored sinagoge u gradu Esenu novembra prošle godine.
Nemački savezni tužilac sada istražuje taj slučaj i još dva antisemitska zločina pod sumnjom da su možda izvršeni u saradnji sa iranskom Revolucionarnom gardom.
Direktor RIAS Bendžamin Stajnitc rekao je novinarima u Berlinu da su „međutim češće svakodnevne situacije u kojima se Jevreji suočavaju sa antisemitizmom“.
Mnogi antisemitski zločini iz mržnje takođe uključuju uobičajene forme povezane sa Jevrejima ili teorije zavere kao i bliskoistočni sukob sa antisemitskom kritikom Izraela.
Desničarski ekstremizam bio je element 13 odsto svih incidenata, dok 53 odsto incidenata nije moglo biti jasno povezano sa određenom političkom pozadinom.
Komesar Vlade za borbu protiv antisemitizma, Feliks Klajn, posebno je ukazao na antisemitske incidente u oblasti kulture, navodeći primer šefa velike umetničke izložbe u Nemačkoj koji je podneo ostavku prošle godine pošto je izložba sa antisemitskim elementima izazvala negodovanje javnosti.
Jevreji koji su pogođeni antisemitizmom u Nemačkoj mogu da se obrate RIAS-u ;koji ne samo da će dokumentovati incidente, već će i pomoći u kontaktima sa policijom ili grupama koje pomažu žrtvama etničke i verske mržnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.