U podmornici Titan koja je nestala na svom putu ka olupini potonulog broda Titank ostalo je zaliha vazduha za još oko 40 sati, kazao je na konferenciji za novinare kapetan Džejmi Frederik iz američke Obalske straže.
On je dodao i da je obalska straža porinula plovilo na daljinsko upravljanje na poslednju poznatu lokaciju podmornice, prenosi BBC.
To plovilo ima kameru, naveo je.
Kasnije večeras trebalo bi da stigne i kanadska Obalska straža, kao i druga plovila američke mornarice. Potrazi se pridružuju i privatni brodovi.
Stručnjaci su ponudili nekoliko najverovatnijih scenarija šta je moglo da pođe po zlu – od zaplitanja u olupinu Titanika, do nestanka struje ili problema sa komunikacionim sistemom podmornice.
U podmornici Titan, prema informacijama, nalazi se pet osoba, a kontakt sa njom izgubljen je sat i 45 minuta nakon njenog zaranjanja.
Kako je naveo CNN, sudeći po objavama na društvenim mrežama i saopštenju porodica, među putnicima su bili britanski avanturista, francuski ronilac, kao i otac i sin Pakistanci.
Hamiš Harding, 59-godišnji britanski milijarder, poslovni čovek i istraživač, navodno se nalazi u podmornici.
Harding je na Fejsbuku i drugim društvenim mrežama objavio da su prvi zaron pokušali da izvedu u nedelju.
Dodao je da se na podmornici nalazi nekoliko legendarnih istraživača, od kojih su neki od 1980-ih obavili više od 30 zarona do Titanika.
Napisao je da će to putovanje verovatno biti prva i jedina misija s posadom na Titanik ove godine zbog teških vremenskih uslova.
Takođe, u avanturi učestvuje i jedan od najbogatijih ljudi Pakistana i njegov sin, objavila je njihova porodica – Davud.
„Veoma smo zahvalni na brizi koju su naše kolege i prijatelji pokazali i želimo da zamolimo sve da se mole za njihovu bezbednost“, navodi se u saopštenju porodice.
Veruje se da je peti član Stokton Raš, izvršni direktor OceanGate, kompanije u čijem je vlasništvu podmornica i koja organizuje obilazak Titanika.
Karta za avanturu do čuvenog Titanika koštala je 250.000 dolara.
Na sajtu kompanije se navodi da poseduje tri podmornice, a samo ova koja je nestala po imenu Titan je sposobna da zaroni dovoljno duboko da dopre do olupine legendarnog Titanika, koji je potonuo na svom prvom putovanju od Sautemptona u Engleskoj do Njujorka u SAD 15. aprila 1912. godine.
Ova podmornica je teška 10.432 kilograma, i, prema vebsajtu kompanije, može da dostigne dubinu od 4.000 metara i u njoj 96 sati može da preživi posada od pet osoba.
U ekspediciji je učestvovao i tegljač pod nazivom Polarni princ, koji se koristi za transport podmornica, rekao je njegov vlasnik za BBC.
Titanik, najveći brod svog vremena, udario je u santu leda na svom prvom putovanju od Sautemptona u Britaniji do Njujorka u SAD 14. aprila 1912. godine. Potonuo je dva sata i 40 minuta kasnije, u 2.20 narednog jutra. Od 2.200 putnika i posade na brodu, više od 1.500 je poginulo.
Titanik, čija olupina se nalazi na oko 600 kilometara od obale Njufaunlenda u Kanadi, opsežno je istražen otkako je olupina otkrivena 1985. godine.
Olupina na dnu Atlantika leži u dva dela, sa pramcem i krmom koji su udaljeni oko 800 metara. Ogromno polje krhotina okružuje potonuli brod, prenosi N1.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.