U opciji tri varijante rekonstrukcije vlade Crne Gore 1Skupština Crne Gore Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Da li će Crna Gora dobiti rekonstrisanu vladu ili će ići na prevremene izbore još nije poznato imajući u vidu da su pregovori u toku, te da su sve opcije još otvorene.

Sudeći prema dosadašnjem toku razgovora, nemaju sve članice vladajuće koalicije iste poglede na sastav i funkcionalnost Vlade, kao i na ocenu koji su od dosadašnjih ministara svojim rezultatima opravdali očekivanja građana.

U igri su makar tri varijante rekonstrukcije Vlade u zavisnosti od interesa koalicionih partnera, prenosi portal bizniscg.me. Koja će biti prihvaćena zavisi od stavova ambasada Kvinte, ali i od mitropolita SPC Joanikija koji se zalaže da premijer Zdravko Krivokapić nastavi da obavlja tu dužnost.

Navodno zapadne ambasade žele da aktuelni potpredsednik vlade Dritan Abazović nastavi da obavlja funkciju koordinatora bezbednosnih službi, budući da njegov pokret URA, od svih članica vladajuće koalicije, ima najveću podršku zapadnih saveznika.

Sva tri konstutuenta vlasti su izrazili želju za uključenjem manjinskih partija u rekonstruisanu vladu.

No, manjine su po treći put izrazile veliku rezervisanost prema ulasku u vladu premijera Krivokapića jer, prema rečima Gencija Nimanbegua, iz Albanske liste, premijer “nema kredibilitet da ih ubedi da uđu u Vladu”.

Iz Bošnjačke stranke tvrde da su otvoreni za razgovore sa svima na političkoj sceni, čak i sa onima, kako kažu, koji imaju suprotne ideologije ili sa onima koji su nam se obraćali sa pogrdnim rečima, „jer nam je stalo do prosperitetnog društva i građanskih vrednosti u Crnoj Gori“.

Ervin Ibrahimović, predsednik Bošnjačke stranke, smatra da bi koncept manjinske vlade, kroz okupljanje svih proevropskih snaga, bio veoma dobar izlaz iz političke krize.

„Drugi koncept koji nudimo je vlada izbornog poverenja, u kojoj bi bili svi politički subjekti i koja bi mogla imati oročeni mandat od šest meseci ili godinu, a njen glavni zadatak bio bi vraćanje građanskog poverenja, i priprema uslova za vanredne parlamentarne izbore ili ujedno izbore na svim nivoima“, kazao je Ibrahimović.

Smatra i da je inicijativa o rekonstrukciji Vlade “do kraja ogolila poražavajuće rezultate eksperimenta vladajuće većine o ekspertskoj Vladi”. Poručio je da su vanredni izbori neminovnost.

Prema prvoj varijanti, koja je opcionalno najbliža URA, od budućih 18 resora nove Vlade polovina resora bi pripalo proevropskim snagama – URA, manjinama i ekspertima koji se već nalaze u postojećoj Vladi.

Druga varijanta podrazumeva oživljavanje nekadašnje ideje od 18 resora i podele prema izbornom rezultatu. Prema toj staroj varijanti, koaliciji Za budućnost Crne Gore, čiju okosnicu čini DF, ponudio je devet resora i jedno potpredsedničko mesto koje se veže uz jedan resor.

Treća varijanta je ona za koju se zalaže premijer Krivokapić, gde bi presudnu ulogu o izgledu rekonstruisane Vlade imao on, ali uz prethodni dogovor sa koalicionim partnerima. Ukoliko bi propao dogovor o sve tri varijante, onda bi se kao jedino rešenje nametnuli vanredni izbori.

Sekulović: Savest mi je čista
„Da bi usmerili Crnu Goru u pravom smeru nije dovoljno da jedan ministar ili jedna Vlada radi posao kako treba. Moramo svi da radimo posao kako treba, zajedno. Nadam se da će cetinjska epizoda da nas opameti. Ako nas ne opameti, taj krst ćemo morati svi da nosimo na našim leđima dok smo živi, jer ćemo uništiti budućnost našeg potomstva“, poručio je na Odboru za bezbednost i odbranu, crnogorski ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović.

Cetinjski događaji su, naveo je, primarno posledica loše političke klime, nedostatka političkog dijaloga, brutalnog sukoba na više frontova koji može, kaže Sekulovuć, da nas dovede do gubitka ljudskih života.
„Mene je tog dana od toga bilo najviše strah. Da smo izgubili jedan ljudski život ko zna na šta bi Crna Gora ličila. Da se to desilo, taj dan, 5. septembra bi sahranili Crnu Goru“. Srećom, ali i profesionalnim radom nadležnih organa urađeno je, ističe, sve da situacija u krajnjem, na zadovoljstvo najvećeg broja crnogorskih građana i građanki, pozitivno ocenjena i da su ljudi odahnuli kad se sve završilo.

Što se tiče lanca komandovanja, dodaje, sve je funkcionisalo u skladu sa zakonom.

„Moja savest je mirna. Mogu slobodno svakoga direktno da pogledam u oči vezano za sve što se dešavalo tih dana. Crna Gora ovako podeljena teško da može dalje. Imali smo šansu 1999. kada smo mogli mudrom politikom da transformišemo Crnu Goru u modernu državu takvu šansu imamo i danas. Mi smo ovakvim ponašanjem krenuli ka tome. Meni nije stalo hoću li biti na ovoj funkciji ili ne. Čudo je što sam ostao ovako dugo opstao u ovakvim okolnostima i generalno mogu da budem zadovoljan. Ali sam zabrinut za sudbinu Crne Gore“, naglasio je Sekulović.

 

Počasni konzul platio troškove Krivokapića

Nedavnu posetu crnogorskog premijera Zdravka Krivokapića Svetoj Gori platio je lično crnogorski počasni konzul, piše u saopštenju kabineta premijera.
„Na predlog našeg počasnog konzula dr Apostolopoulosa, organizovana je i poseta Svetoj Gori, gde su razmatrane mogućnosti saradnje na polju verskog, odnosno hodočasničkog turizma“, piše u saopštenju Krivokapića. Dodaje se da je Apostolopoulos jedan od najvećih grčkih investitora u oblasti zdravstva i zdravstvenog turizma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari