kineski špijunski balonIlustracija Foto: Betaphoto/Brian Branch via AP

Sjedinjene Države su oborile kineski balon koji je danima leteo iznad teritorije SAD u složenoj vazdušnoj operaciji u kojoj su korišćeni najsavremeniji lovci američkog ratnog vazduhoplovstva.

Dva prikrivena lovca F-22 Raptor iz vazdušne baze Lengli su pratila balon sve dok stručnjaci nisu procenili da je opasnost od pada njegovih delova u naseljenom području zanemarljiva. Pratila su ih dva „leteća tankera” KC-135 Stratotanker.

Tankere su pratila dva lovca F-15 iz vazduhoplovne baze Barns, a područje su nadgledali i HC-130 Hercules, avion za pomorsku pretragu američke obalske straže i izviđački avion mornarice P-8A Posejdon.

Bila je to izuzetno složena operacija iz više razloga, a najveći izazovi su bila visina na kojoj je balon leteo i veličina njegove gondole, koja je prema zvaničnim izvorima bila velika kao tri gradska autobusa, piše Jutarnji list.

Neki republikanski članovi Kongresa, poput radikalne desničarke Marjorie Tailor Greene, izrazili su šok jer predsednik Džo Bajden ne obara balon dok leti iznad teritorije SAD, a Tejlor Grin je čak pozvao građane SAD da pokušaju da ga obore svojim oružja, ali je to bio izuzetno težak zadatak.

Kineski balon je leteo na visini od oko 60.000 stopa – oko 18 kilometara – što je znatno više od 10-12 kilometara na kojima lete civilni avioni, ali i omotač leta većine borbenih aviona u arsenalu svetskih država.

Na visini od 18 kilometara bilo bi potpuno nemoguće da bilo ko pogodi balon puškom ili drugim streljačkim oružjem.

Naime, balon je bio čak i van dometa većine protivvazdušnih raketnih sistema.

Jedini raketni sistem koji SAD imaju i koji bi teoretski mogao da obori kineski balon bio bi PAC-3 Patriot, dizajniran da obara balističke rakete, ali je bilo i problema – iako je izuzetno velik, balon ima veoma nisku radar i termalni eho, pa je pitanje da li bi Patriotov radarski sistem uopšte uspeo da to razazna.

U svakom slučaju, diskusija je bila besmislena jer Vašington nema sisteme Patriot na kopnu SAD – svi se nalaze na Pacifiku, Evropi ili Bliskom istoku.

U vreme kada bi sistem Patriot bio prebačen u SAD i postavljen za obaranje, balon bi već odavno napustio teritoriju SAD.

Jedino oružje koje je moglo da obori balon bio je lovac F-22, jedan od retkih u svetu koji zbog velikih kontrolnih površina i usmerenog izduvavanja može da deluje na visinama do 20 kilometara.

Par lovaca F-22 pratio je balon tokom leta iznad SAD, ali su stručnjaci Pentagona savetovali Bajdenu da ga ne sruši na kopno.

lovac F 22
Foto: EPA/HITOSHI MAESHRIO

Prvi, jedini javno iznet razlog bila je briga za ljude i imovinu.

Masivna gondola, koja je bila okačena na još veći balon, verovatno je bila teška nekoliko tona, a njeni delovi bi pri padu sa 18 kilometara dostigli veoma opasnu brzinu, izazivajući ozbiljnu opasnost od smrti, povreda ili veće materijalne štete.

Vojni stručnjaci nisu mogli da procene na koliko delova i u koju veličinu će se probiti gondola, a mesto gde će delovi pasti sa takve visine gotovo je nemoguće predvideti van širokog kruga od nekoliko kilometara.

Drugi mogući razlog je taj što su obaveštajne službe proučavale putanju balona kako bi utvrdile za koje objekte su Kinezi zainteresovani.

Čelnici oružanih snaga tvrde da je „balon onemogućen” u prikupljanju i slanju podataka.

Sekretar odbrane general Lojd Ostin rekao je u subotu da je „balon za nadzor Narodne Republike Kine oboren iznad priobalnih voda Južne Karoline u vazdušnom prostoru SAD“ i naglasio da je obaranje legalno i da je Bajden odobrio obaranje čim je saznao o balonu.

„Predsednik Bajden je u sredu odobrio obaranje balona za nadzor čim bi misija mogla da bude izvršena bez nepotrebnog rizika po živote Amerikanaca ispod putanje“, rekao je Ostin.

kineski balon
Foto: Betaphoto/Jason Sellers via AP

„Nakon pažljive analize, američki vojni komandanti zaključili su da bi obaranje balona iznad kopna predstavljalo nepotreban rizik za ljude na širokom području, zbog veličine i visine balona i njegove opreme za praćenje.

Današnja smišljena i zakonita akcija pokazuje da će predsednik Bajden i njegov tim za nacionalnu bezbednost uvek stavljati bezbednost američkog naroda na prvo mesto kada efikasno reaguju na neprihvatljivo kršenje našeg suvereniteta od strane Narodne Republike Kine.

Završna operacija rušenja pažljivo je pripremana i planirana. Zatvorena su tri aerodroma, a desetak brodova Obalske straže i Mornarice raspoređeno je u predviđeno područje gde su delovi pali, a oni su zaduženi da pronađu sve delove.

Nakon razgovora vojnih stručnjaka, balon je oboren uz pomoć projektila AIM-9Ks Sidevinder koji je ispalio jedan od dva lovca F-22.

Tačan metod koji su lovci koristili nije poznat, ali jedan od planova je bio da jedan od lovaca ispusti svoje termalne mamce u blizini balona, a da ih drugi upotrebi da gađa balon.

Delovi opreme bili su razbacani na deset kilometara širokom području kod obale Južne Karoline, na prosečnoj dubini od samo 16 metara, što će znatno olakšati njihovo prikupljanje.

Ova operacija je predata FBI-u, koji će analizirati sve pronađene delove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari