U Poljskoj je od skoro 3,5 miliona ratnih izbeglica iz Ukrajine koji su našli utočište u toj zemlji ili su prošli ka nekoj drugoj državi, zaposlenje do sada našlo 102.000, dok u Češkoj od preko 300.000 izbeglica iz Ukrajine radi njih više od 50.000.
Poljsko Ministarstvo rada procenjuje da će se vremenom zaposliti oko 700.000 ukrajinskih izbeglica, verovatno i više, pošto su njih 102.000 o kojima govore statistike oni koji su našli legalan posao i poslodavci su ih prijavili dok deo radi na crno.
„Još nijednom nisam dobila legalan posao. Kada pitam za ugovor kažu mi da su porezi veliki i da ću bolje zaraditi ako mi daju na ruku“, kazala je dnevniku Gazeta viborča Ukrajinka Olena iz Harkova koja je u Poljskoj sa decom od početka marta.
Polovina zaposlenih izbeglica našla je u Poljskoj najjednostavnije poslove koji ne iziskuju kvalifikaciju.
Prema procenama poljskog Centra za studije migracije s kraja aprila, od 3,2 miliona Ukrajinaca koji su prešli Poljske granice u zemlji je sada zaista ostalo 1,55 miliona, dok procene vlasti govore o oko dva miliona, većina su žene sa decom. Maloletni, odnosno osobe mladje od 18 godina predstavljaju polovinu svih izbeglica koji su prešli poljske granice.
U susednoj Češkoj utočište od rata u Ukrajini potražilo je preko 300.000 izbeglica a Češka je izdala preko 342.000 viza koje im omogućavaju tzv. privremeno utočište, boravak, plaćeno zdravstveno osiguranje, smeštaj, socijalnu pomoć i mogućnost da bez radnih dozvola traže posao.
„Prema procenama iz regiona u Češkoj je ostalo oko 200.000 izbeglica. Ostali su napustili Češku ali mi nismo granična zemlja da možemo da vidimo da li su se vratili u Ukrajinu. Do 31. maja bi trebalo na zahtev Češke da počne da funkcioniše evropski IT sistem iz koga će naši policajci imati uvid koliko ljudi se vratilo“, kazao je ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan.
Biro rada Češke saopštio je da je posao do danas našlo više od 50.000 izbeglica iz Ukrajine.
„Najčešće rade u montaži i fabrikama, na pomoćnim poslovima, u gradjevinarstvu, saobraćaju i kao čistačice. Jedna od najvećih prepreka da nadju posao u profesijama u kojima se traže kvalifikacije je nepoznavanje jezika“, kazao je direktor Biroa rada Viktor Najmon.
Svoj posao ne mogu da rade ni ukrajinske lekarke ili bolničarke čiju pomoć bi pozdravilo češko zdravstvo, ali im je dopušteno da makar kao asistenti lekara pomažu u postavljanju dijagnoze i u poredjenju ukrajinskih i čeških lekova.
„Sjajno je što se kod nas ukrajinske izbeglice u takvoj meri uključuju u tržište rada. Ako imamo na umu da su oko 40 odsto svih izbeglica deca, 50.000 zaposlenih izbeglica je zaista veliki broj. Te izbeglice popunjavaju radna mesta za koje dugo nisu mogli da se nadju ljudi“, kazao je češki ministar rada i socijalnih pitanja Marijan Jurečka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.