U Portugalu su danas otvorena birališta za prevremene parlamentarne izbore koji se održavaju posle pada socijalističke vlade zbog korupcijskog skandala.
Očekuje se da neće biti jasnog pobednika i da bi krajnje desna stranka Čega mogla biti ključna za formiranje koalicione vlade.
Registrovano je 10,8 miliona glasača a izbori se održavaju u pozadini korupcije i ekonomskih teškoća koje su okrnjile veru u umerene mejnstrim partije i mogle bi da podstaknu znatan broj glasača da se opredele za radikalnu desnu populističku stranku.
Niz nedavnih korupcijskih skandala narušili su ugled dve stranke koje su se decenijama smenjivale na vlasti, Socijalističku partiju levog centra i Socijaldemokratsk partiju desnog centra, koja učestvuje na izborima u koaliciji sa dva mala saveznika pod nazivom Demokratski savez.I dalje se očekuje da će te dve tradicionalne stranke prikupiti najveći broj glasova.
Nezadovoljstvo javnosti sa nepromenjenom politikom već je raslo i pre osuda o korupciji. Niske plate i visoki troškovi života koji su prošle godine dodatno pogoršani zbog porasta inflacije i kamatnih stopa, povezano sa krizom nekretinana i propustima javnog zdravstva doprinelo je tom nezadovoljstvu.
Nezadovoljstvo je dodatno podstakla partija Čega (Dosta), populistička stranka koja bi potencijalno mogla najviše da dobije od trenutnog javnog raspoloženja.
Čega bi mogla da postane i odlučujuća stranka ako većoj stranci bude potrebna podrška manjih rivala da formiraju vladu.
Glasanje je počelo u 8.00 (9.00 po srednjeevropskom vremenu) i većina rezultata se očekuje već nekoliko sati posle zatvaranja birališta u 20.00.
Portugalski predsednik Marselo Rebelo de Sousa pozvao je narod da glasa ukazujući da neizvesna vremena u svetu prete dobrobiti zemlje. Na poslednjim izborima izlaznost je bila 51 odsto.
U televizijskom obraćanju naciji sinoć predsednik je rekao da neizvestan ishod izbora za Evropski parlament i u SAD kasnije ove godine kao i rat u ukrajini i sukobi na Bliskom istoku mogu doneti dodatne ekonomske teškoće.
„U vremenima kao što su ova, glasanje postaje još važnije“, rekao je predsednik.
Izbori se održavaju zato što je socijalistički vođa Antonio Kosta podneo ostavku u novembru posle osam godina kao premijer zbog istrage o korupciji u koju je uključen i njegov šef kabineta. Protiv Koste nema nikakvih optužbi.
Socijaldemokrate su takođe bile zahvaćene skandalom o korupciji neposredno pre izborne kampanje, zbog čega su ostavke podnela dva istaknuta partijska zvaničnika.
Istovremeno glasači su izrazili zabrinutost zbog pada životnog standarda sa porastom finansijskih pritisaka.
Priliv stranih investitora u sektor nekretnine i turista koji tragaju za kratkoročnim iznajmljivanjem doveli su do skoka cena stanova posebno u velikim gradovima kao što je glavni grad Lisabon gde mnogi lokalci ne mogu više da podnesu te cene.
Portugalci koji su dugo bili među onima sa najslabijim primanjima u Zapadnoj Evropi prošle godine su imali prosečnu mesečnu platu pre poreza od oko 1.500 evra, što je jedva dovoljno da se iznajmi jednosoban stan u Lisabonu. Oko tri miliona Portugalskih radnika zarađuje manje od 1.000 evra mesečno.
Problema ima takođe i u zdravstvu.
Socilajistički vođa Pedro Nunjo Santos (46) kandidat svoje stranke za premijera obećava promene, pominjući nejasan „svež podstrek“. Ali nije prekinuo veze sa višim članovima stranke koji su služili u prethodnim vladama.
Socijaldemokratski vođa Luis Montrenegro (51) koji bi verovatno postao premijer ako pobedi Demokratski savez, rekao je da će u vladi angažovati ličnosti koje nisu vezane za partiju.
Vođa partije Čega Andre Ventura koristi nezadovoljstvo naroda i izgradio je pristalice među mladima preko društvenih mreža. Pre samo pet godina, 2019, Čega je osvojila prvo mesto u portugalskom parlamentu od 230 mesta. Taj broj je skočio na 12 mesta 2022. godine, i ankete ukazuju da bi ovog puta mogao više nego da udvostruči taj broj.
Ventura je rekao da je spreman da odustane od najkontroverznijih predloga svoje stranke, kao što je hemijska kastracija nekih seksualnih prestupnika i uvođenje doživotnih zatvorskih kazni, ako bi to otvorilo vrata ulasku u mogući vladajući savez sa drugim partijama desno od centra.
Njegovo insistiranje na nacionalnom suverentitetu umesto veće integracije u EU i davanje prava policiji da udari su druga pitanja koja bi mogla da osujete njegove ambicije za ulazak u vladajuću koaliciju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.