Stotine hiljada Poljaka na poziv građanskog udruženja Opštepoljski štrajk žena izašli su danas na ulice da blokiraju saobraćaj na glavnim raskrsnicama, ulicama i mostovima u Varšavi i više od 100 gradova širom Poljske protestujući protiv zabrane abortusa
Okupljeni protestuju protiv presude Ustavnog suda od četvrtka, kojom je Poljakinjama gotovo potpuno zabranjen abortus, osim kada je uzgrožen život majke ili je trudnoća plod silovanja.
„Pakao za žene“, „Dosta nam je“, „Nosite se“, Abortusi bez granica“, „Ruke su vam krvave“, „Prava žena zajednička stvar“, „Vlada nije trudnoća, može da se ukloni“ i „Ovo je rat“ kao centralna parola protesta samo su neke od poruka na transparentima koje su mase ljudi uz crne kišobrane, simbola ranijih protesta žena ponele na demonstracije povodom gotovo potpunog ukidanja prava na abortus koji u Poljskoj ne jenjavaju već peti dan.
Nakon nedeljnog protesta pred crkvama i tokom nedeljnih misa danas su Poljakinje uz masovnu podršku muževa, braće i sinova koji su sa njima izašli na ulice automobilima i sporima prelaženjem pešaških prelaza tamo ovamo u popodnevnom špicu izazvale kolaps saobraćaja u preko 100 gradova širom zemlje.
Pridružili su im se u nekim gradovima i taksisti i mnogi vozači koji su zaustavili svoje automobile i glasno trubili a na mnogim vozilima su i plakati podrške protestu poljskih žena.
Mase su i nakon blokade u saobraćajnom špicu ostale i dalje na ulicama a uprkos strogim sanitarnim merama kojima su zabranjena spontana okupljanja, pokušavajući koliko toliko da održe razmak demonstranti su pošli protestne šetnje Varšavom, Krakovom, Katovicama, Gdanjskom i drugim gradovima.
U Varšavi su demonstranti pošli pred crkvu na Trgu tri krsta u centru grada gde je policija morala da ih odvoji od samozvanih domobrana iz redova poljskih desničarskih ekstremista i radikala, koji i danas kao i u nedelju na nekim mestima obezbeđuju crkve da u njih ne uđu demonstranti.
Poglavar Poljske katoličke crkve, koja je inače zahvalila Ustavnom sudu na presudi da je protivustavno da se u Poljskoj prekinu trudnoće u kojima bi bile rođene bebe sa teškim deformitetima ili zbog teških oboljenja osuđene na kratak život u neizrecivoj patnji, Vojćeh Polak apelovao je na sve u Poljskoj da svoje proteste izražavaju bez agresije, poštujući drugo mišljenje.
„Nemojmo da prelazimo granice, ne produbljujmo podele, poštujmo jedni druge, poštujmo naše svetinje“, apelovao je u video poruci nadbiskup Polak.
U nedelju su pored poruka protiv gotovo potpune zabrane abortusa na zidovima i ogradama crkava u nekim gradovima i prolivene crvene farbe na trotoarima oskrnavljena i dva spomenika pokojnom papi Jovanu Pavlu II kada su nepoznati počinioci ruke spomenika polili crvenom farbom simbolom krvi poljskih žena koje će da veštački prekinu trudnoću morati u ilegalu.
„Revolucija koja je počela to nije samo borba za pravo na abortus. To je borba za slobodu koja je pogažena na brutalan način a abortus je njen simbol“, kazala je večeras jedna od organizatorki protesta iz Opštepoljskog štrajka žena Marta Lempart.
Velikodostojnicima Poljske katoličke crkve poručila je da se ne čude protestima u crkvama i pred njima kada su se biskupi zajedno sa vlastima umešali Poljakinjama u najintimnija pitanja.
Opštepoljski štrajk žena pozvao je Poljakinje da u sredu stupe u štrajk i ne odu na posao.
Vladajući poljski konzervativci iz stranke Pravo i pravda Jaroslava Kačinjskog otkako su došli na vlast 2015. godine pokušavali su da ukinu potpuno pravo ženama na veštački prekid trudnoće pooštravajući zakon koji je posle mučnih debata donet kao nacionalni kompromis 1993. godine ali su se uvek povlačili pred protestima stotina hiljada Poljakinja na ulicama.
Sada je zato zaobiđen parlament i nađena je prečica da grupa poslanika Prava i pravde zatraži ocenu Ustavnog suda u kome su sada sve sudije, osim jednog, izabrane po preporuci vladajuće stranke a Ustavni sud je ocenio u četvrtak da je fetus dete u prenatalnoj fazi koje kao ljudsko biće ima pravo na dostojanstvo i na život, tako da je taj izuzetak iz zakona koji je do sada omogućavao abortus u suprotnosti sa Ustavom Poljske.
Bivši poljski premijer, kasnije predsednik Evropskog saveta a sada šef Evropske narodne partije Donald Tusk upozorio je da niko nije bio zadovoljan kompromisom iz 1993. godine da je veštački prekid trudnoće u Poljskoj zabranjen uz tri izuzetka, kada je teško oštećen plod, kada je ugrožen život ili zdravlja trudnice i kada je trudnoća plod krivičnog dela – silovanja ili incesta.
„Jedina prednost tog kompromisa bila je da je čuvao Poljake da ne izbije građanski rat oko abortusa. Namenski su kompromis uništili jer građanski rat to je njihovo. Ali biće poraženi, već su poraženi“, poručio je povodom odluke ustavnog suda Donald Tusk.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.