U prvoj polovini 2022. pokušaji ilegalnog prelaska Lamanša povećani za 68 odsto 1Ilustracija Foto: Pixabay/Geralt

Broj pokušaja migranata da ilegalno pređu Lamanš da bi stigli do Engleske znatno je porastao u prvoj polivini 2022. godine posle već rekordne 2021. godine, navelo je danas francusko ministarstvo unutrašnjih poslova.

Između 1. januara i 13. juna 2022. godine zabeleženo je 777 slučajeva prelaska ili pokušaja prelaska Lamanša u malim čamcima što je uključivalo 20.132 migranta, i predstavlja 68 odsto više u odnosu na isti period 2021. godine, navelo je ministarstvo, u vreme kada se sa britanske strane zaoštrava migrantska politika.

U 2021. godini pokušaji prelazaka uglavnom gumenim čamcima sa severne obale Francuske između Kalea i Dankerka dostigli su „rekord“ od 52.000 ljudi koji su pokušali i 28.000 koji su uspeli, prema podacima ministarstva iz januara.

Ministarstvo je navelo da je stopa osujećenih pokušaja u stalnom porastu i da je 61,39 odsto pokušaja prelaska morem sprečeno, što je 4,2 procentna poena više nego 2021. godine, kao i da je 10.090 pojedinaca privedeno od početka godine što je porast od 65 odsto.

Velika Britanija stalno zaoštrava ton na tu temu i uspostavila je vrlo kontroverznu strategiju prema kojoj namerava da tražioce azila koji su došli ilegalno na njenu teritoriju prebaci u Ruandu. Britanija je sa tom afričkom zemljom sklopila dogovor o prihvatu tražilaca azila, koji osuđuju nevladine organizacije i branioci ljudskih prava.

Prošlog ponedeljka prvi čarter let koji je trebalo da prebaci do 130 migranata, (iz Irana, Iraka, Albanije i Sirije) za Kigali sprečen je odlukom Evropskog suda za ljudska prava, koju je britanska vlada ovog vikenda nazvala „skandaloznom“ i „netransprarentntom“.

Avion specijalno iznajmljen za stotine hiljada evra bio je spreman da poleti iz engleske vojne baze kada je Evropski sud za ljudska prava, pravna instanca Saveta Evrope koja pazi na poštovanje Evropske konvencije za ljudska prava, izrazio svoje protivljenje.

Sud sa sedištem u Strazburu je ocenio da britanski sudovi treba detaljno da ispitaju legalnost njihovog propisa, što će biti urađeno u julu, pre nego što proteraju migrante.

Britanska vlada je posle toga ponovila da namerava da nastavi sa tom politikom smatrajući da je ona legalna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari