U Sarajevu održana treća povorka ponosa 1Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

U Sarajevu je danas održana treća povorka ponosa, a skup je protekao bez ijednog incidenta.

Povorku ponosa, pod nazivom „Otpor s margine“, a obezbedjivalo je oko hiljadu policajaca.

Učesnici povorke šetali su od parka „Safeta Isovića“ do Trga BiH, a nosili su transparente na kojima je, izmedju ostalog, pisalo „Otpor s margine“, „Radnička klasa duginih je boja“ i „Hoću da volim“.

U šetnji su učestvovali brojni gradjani BiH, ali i nekolicina stranih državljana koji su u Sarajevo došli samo zbog povorke.

U povorci ponosa bili su i američki ambasador u BiH Erik Nelson i i njegov partner Filipo Tatoni-Markozi, britanski ambasador Metju Fild, kao i šef delegacije EU u BiH Johan Satler.

Od domaćih političara, izmedju ostalih, prisutni su državni parlamentarci Saša Magazinović (SDP), Predrag Kojović (NS) i Damir Arnaut (NS), premijer Kantona Sarajevo Edin Forto (NS) i zamenica gradonačelnice Sarajeva Anja Margetić (NS).

Okupljenima se obratio aktivista i član Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa Amar Ćatović, zahvalivši se svima koji su danas pružili podršku na različite načine.

„Mi danas šetamo za sve one koji nisu mogli biti ovde, a bili bi da živimo u slobodnijem društvu….Svesni diskriminacije, nasilja i govora mržnje – pružamo otpor i jasno poručujemo da je dosta“, kazao je Ćatović.

Dodao je kako se LGBTQ osobe svakodnevno susreću s mobingom, diskriminacijom, nasiljem i problemima u svim sferama društva.

„Povorka ponosa je za sve, jer ona živi reči da niko nije slobodan dok svi nismo slobodni. Zahtevamo ravnopravnost. Rušimo margine, ormare i četiri zida. Ovo je otpor“, istakao je Ćatović.

Maida Zagorac iz Organizacinog odbora povorke ponosa istakla je da ulice treba da budu dostupne za iskazivanje problema i diskriminacije.

„Tražimo hitno usvanje zakona o javnom okupljanju u svim kantonima i entitetima, koji će skinuti odgovornost sa organizatora“, rekla je Zagorac.

Zatražila je i hitne izmene Krivičnog zakona, kao i kažnjavanje govora mržnje koji se zasniva na seksualnom opredeljenju.

U zajedničkoj izjavi koji su potpisali Kancelarija Eu u BiH, Kancelarija Saveta Evrope u Sarajevu, predstavnici UN BiH, kao i ambasadori 15 zemalja u BiH navedeno je da je današnja povorka ponosa u Sarajevu „snažan simbol jednakosti i nediskriminacije, kao i signal da sve osobe u BiH uživaju ista ljudska prava“.

„Podrška vlasti u organizaciji i održavanju ovog dogadjaja je pozitivan primer liderstva ka osiguravanju poštovanja različitosti kao izvora snage, a ne podela“, naglašeno je u izjavi.

Strane diplomate u BiH pozvale su vlasti u celoj zemlji da, s ciljem dodatnog jačanja zaštite prava na slobodu izražavanja i mirno okupljanje, i dalje rade na unapredjenju zakonodavstva, kako bi se obezbedila efektivna primena ovih prava.

„To bi približilo BiH evropskim i medjunarodnim standardima i predstavljalo iskorak u ispunjavanju jednog od ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije“, navodi se u zajedničkoj izjavi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari