Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) znatno će povećati broj posmatrača na predsedničkim izborima u SAD, a na njih će prvi put posmatrače poslati i Organizacija američkih država.
Povećanje broja posmatrača nema veze sa izjavama predsedničkog kandidata Donalda Trampa da bi izbori mogli da budu izmanipulisani, rečeno je u Birou za demokratske institucije i ljudska prava OEBS-a, a prenosi Frankfurter algemajne cajtung.
List podseća da je prvi put ideju o potrebi nadgledanja izbora u SAD izneo libijski lider Moamer Gadafi, posle haosa sa prebrojavanjem glasačkih listića na Floridi 2000. godine, što nije, tvrdi list, naišlo na odobravanje u SAD. Ipak, država koja decenijama nadgleda izborne procese širom sveta, 2002. godine je prvi put otvorila svoje izborne procese za posmatrače.
Dosad je njihovo prisustvo na izborima u SAD bilo simbolično, a u mnogim američkim saveznim državama je 2012. godine odbijen pristup posmatračima OEBS-a. U Teksasu i Ajovi im je čak, podseća FAZ, priprećeno hapšenjem ukoliko se tamo pojave. Dosadašnji tim od tridesetak posmatrača koji prate izborni proces od pripreme izbora pa do objavljivanja rezultata, OEBS će proširiti sa 320 posmatrača koji će izbore pratiti na sam dan njihovog održavanja, a prisustvovaće im i 120 poslanika Skupštine OEBS. Posmatrači će biti prisutni u svim saveznim državama u kojima je to dozvoljeno, jer u 13 je prisustvo stranih posmatrača i ove godine odbijeno, a u nekima od njih je i zakonom zabranjeno.
Povećanje svog posmatračkog tima OEBS objašnjava namerom da proveri kako izvršene promene u američkom izbornom zakonodavstvu otežavaju pristup biračkim kutijama pojedinim kategorijama glasača, recimo Afroamerikancima, kako se na terenu primenjuje odluka suda da se ukine analfabetski-test i kolikom broju birača će glasanje biti uskraćeno jer nemaju sada obavezni lični dokument sa slikom, koji, smatra se, mnogi Amerikanci nemaju.
Organizacija američkih država će prvi put poslati 30-40 posmatrača. Ona je pozvana da to učini jer SAD decenijama nadgledaju izbore u državama Južne Amerike, a taj poziv, navodno, dodatno doprinosi propagiranju slobodnih i fer izbora, uopšte.
Oceni izbornog procesa koju daju strani posmatrači pridaje se velika važnost u mnogim državama, a ove godine je ta praksa izazvala novu pažnju kada je većina država, koje o tome imaju bilateralne sporazume sa Rusijom, odbila ili jednostavno propustila da pošalje svoje posmatrače na izbore za Državnu dumu, a zatim je Stejt department odbio prijavu ruske ambasade u Vašingtonu da svoje diplomatske aktivnosti obavlja na izbornim mestima na dan izbora i pozvao Rusiju da posmatrače uputi u sastavu OEBS.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.