nemačka zastavaFoto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Belorusija i Nemačka vode pregovore oko sudbine nemačkog državljanina optuženog za terorizam i osuđenog na smrt u sudu u Belorusiji, saopštio je danas portparol beloruskog ministarstva spoljnih poslova.

„Beloruska strana predložila je konkretna rešenja na osnovu postojećih mogućnosti vezano za ovu situaciju“, saopštio je na mreži X portparol Ministarstva spoljnih poslova Belorusije Anatoli Glaz.

On je dodao da diplomatije dve zemlje vode konsultacije o tom pitanju, ne navodeći moguća rešenja, kao na primer razmenu, niti šta se konkretno optuženom stavlja na teret.

Beloruska organizacija za ljudska prava saopštila je u petak da je nemački državljanin osuđen na smrt zbog terorizma i drugih optužbi povezanih s eksplozijom, sa namerom remećenja javnog reda i mira.

Belorusija je jedina zemlja u Evropi koja još uvek ima smrtnu kaznu i zbog toga doživljava snažne kritike.

Pogubljenja vatrenim oružjem odvijaju se u najvećoj tajnosti, njihov datum se ne objavljuje, tela zatvorenika se ne vraćaju porodici i nikakav podatak se ne saopštava o mestu gde su sahranjeni.

Nemačko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je upoznato sa slučajem.

Dok beloruska nevladina organizacija Vjasna nije objavila slučaj Belorusija, koja ima autoritarni režim povezan sa Moskvom, držala ga je tajnim, i nije o njemu govorila u javnosti.

Vjasna je u petak objavila da ima potvrdu da je Riko Kriger osuđen na smrt 24. juna u sudu u Minsku.

Prema tom izvoru on je vojni lekar, star 30 godina, i slučaj ima veze sa pukom Kastus Kalinuski, sastavljenim od Belorusa koji se bore protiv ruske vojske, na strani Ukrajine.

Vjasna tvrdi da je Riko Kriger uhapšen u Belorusiji u novembru 2023. godine, i optužen za „plaćeništvo“, „terorizam“ i „stvaranje ekstremističke organizacije“.

Izvor u nemačkom ministarstvu spoljnih poslova rekao je za Frans pres da je Berlin upoznat sa slučajem i da nemačka ambasada u Minsku pruža Krigeru odgovarajuće konzularne usluge.

Taj izvor je rekao i da je smrtna kazna svirep i nehuman način kažnjavanja i da je Nemačka odbacuje pod svakim okolnostima.

Od početka ruske invazije u Ukrajini, koju podržava režim beloruskog vođe Aleksandra Lukašenka, više osoba je uhapšeno u Belorusiji i optuženo da su počinili sabotažu u korist Kijeva.

Lukašenko redovno optužuje Ukrajinu i belorusku opoziciju da pokušava da destabilizuje Belorusiju, koja je služila kao pozadinska baza za rusku vojsku u trenutku kada je napala Kijev u februaru 2022. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari