Neformalne konsultacije o nacrtu rezolucije kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenice biće održane danas iza zatvorenih vrata u sedištu Ujedinjenih nacija (UN) u Njujorku, objavljeno je na zvaničnoj stranici UN.
Kako se navodi na sajtu UN, sastanak sazivaju stalne misije Nemačke i Ruande, zajedno sa stalnim misijama Albanije, Bosne i Hercegovine, Čilea, Finske, Francuske, Irske, Italije, Jordana, Holandije, Lihtenštajna, Malezije, Novog Zelanda, Slovenije, Turske i misija SAD.
Kabineti predsedavajućeg Predsedništva BiH Denisa Bećirovića i člana Predsedništva BiH Željka Komšića u utorak su saopštili da će njih dvojica boraviti danas u sedištu UN povodom predloga rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, uz napomenu da bi predlog rezolucije na dnevnom redu trebalo da bude početkom maja.
Radio Slobodna Evropa (RSE) je imao uvid u nacrt rezolucije, u kojoj se, između ostalog, traži da se bez rezerve osudi svako poricanje genocida i podstiču članice UN da sačuvaju utvrđene činjenice i kroz obrazovne sisteme razviju odgovarajuće programe, kako bi se sprečio revizionizam i genocid u budućnosti.
U rezoluciji se naglašava važnost dovršetka procesa traženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i omogućavanje njihove dostojanstvene sahrane. Poziva se i na nastavak procesuiranja počinilaca genocida.
Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. godine zločin u Srebrenici okarkterisao kao genocid, u kojem je u julu 1995. godine pobijeno više od 8.000 muškaraca i dečaka iz tadašnje enklave pod zaštitom UN. Za te zločine više od 50 osoba je osuđeno na oko 700 godina zatvora, navodi RSE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.