Sa dva meseca do kraja mandata, predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džo Bajden je po prvi put odobrio ukrajinskoj vojsci upotrebu sistema poznatog kao ATACMS radi odbrane svojih snaga u Kurskoj oblasti.
Bajden je odobrio prvu upotrebu američkih dalekometnih raketa koje je isporučila Ukrajini za napade na teritoriju Rusije, saopštili su američki zvaničnici.
Oružje će verovatno prvo biti korišćeno protiv ruskih i severnokorejskih trupa u odbrani ukrajinskih snaga u Kurskoj oblasti na zapadu Rusije, rekli su zvaničnici.
Bajdenova odluka predstavlja veliku promenu u američkoj politici.
Izbor je podelio njegove savetnike, a zaokret dolazi dva meseca pre nego što novoizabrani predsednik Donald Tramp preuzme dužnost, obećavši da će ograničiti dalju podršku Ukrajini.
Dozvola Ukrajincima za korišćenje dalekometnih raketa, poznatih kao Taktički raketni sistemi kopnene vojske (ATACMS), došla je kao odgovor na iznenadnu odluku Rusije da u sukob uključi severnokorejske trupe, rekli su zvaničnici, prenosi Njujork tajms.
Bajden je počeo da ublažava ograničenja na korišćenje američkog naoružanja na ruskoj teritoriji nakon što je Rusija u maju pokrenula prekogranični napad u pravcu Harkova, drugog najvećeg grada u Ukrajini.
Da bi pomogao Ukrajincima u odbrani Harkova, Bajden im je omogućio upotrebu raketnog sistema visoke pokretljivosti (HIMARS), sa dometom od oko 80 kilometara, protiv ruskih snaga neposredno preko granice. Međutim, nije dozvolio upotrebu dalekometnijih ATACMS raketa, sa dometom od oko 300 kilometara, u odbrani Harkova.
Iako zvaničnici navode da ova promena verovatno neće fundamentalno promeniti tok rata, jedan od ciljeva ove politike, kako su rekli, jeste slanje poruke Severnoj Koreji da su njihove snage ranjive i da ne bi trebalo da šalju dodatne trupe.
Zvaničnici su dodali da, iako će Ukrajinci verovatno prvo koristiti rakete protiv ruskih i severnokorejskih trupa koje prete ukrajinskim snagama u Kursku, Bajden bi mogao odobriti njihovu upotrebu i na drugim lokacijama.
Neki američki zvaničnici strahuju da bi ukrajinska upotreba raketa preko granice mogla podstaći predsednika Vladimira Putina na odmazdu protiv SAD i njenih saveznika. Međutim, drugi američki zvaničnici smatraju da su ti strahovi preterani.
Ruska vojska planira veliki napad sa oko 50.000 vojnika, uključujući severnokorejske trupe, na ukrajinske položaje u Kursku, s ciljem ponovnog osvajanja teritorije koju su Ukrajinci zauzeli u avgustu.
Ukrajinci bi mogli koristiti ATACMS rakete za gađanje koncentracija ruskih i severnokorejskih trupa, ključne vojne opreme, logističkih čvorova, skladišta municije i linija snabdevanja duboko unutar Rusije. Na taj način mogli bi smanjiti efikasnost ruskog-severnokorejskog napada.
Pitanje opremanja Ukrajine dalekometnim raketama ATACMS bilo je posebno osetljivo od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine. Neki zvaničnici Pentagona su se protivili jer su tvrdili da američka vojska ima ograničene zalihe, dok su neki zvaničnici Bele kuće strahovali od širenja rata ako Ukrajina dobije ovo oružje.
Podrška odlučnijem stavu prema Moskvi sugeriše da su Bajden i njegovi savetnici previše lako zastrašeni Putinovom ratobornom retorikom, dok protivnici tvrde da je njihova oprezna strategija uspešno izbegla ruski odgovor.
Odluka o dozvoli udara na rusku teritoriju američkim raketama mogla bi promeniti tu dinamiku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.