U lučkom gradu Volosu, u centralnoj Grčkoj, proglašeno je vanredno stanje radi saniranja posledica zagađenja mora izazvanog tonama uginule ribe.
Generalni sekretar za civilnu zaštitu Ministarstva za klimatsku krizu Vasilis Papageorgiu je ukazao da je „u opštini Volos u regionu Tesalije proglašeno vanredno stanje za civilnu zaštitu, kako bi se reagovalo za hitne potrebe i upravljanje posledicama zagađenja mora koje se dogodilo u Pagasetičkom zalivu“, prenela je državna novinska agencija ANA/MPA.
To je druga ekološka katastrofa koja je pogodila Volos, 330 kilometara severno od Atine.
Prva su bile poplave prošle godine u regionu Tesalije koje su ispunile obližnje jezero koje je bilo isušeno 1962. godine radi borbe protiv malarije, povećavši ga na tri puta veću veličinu od normalne.
„Posle oluja Danijel i Elijas prošle jeseni, oko 20.000 hektara ravnica u Tesaliji je bilo poplavljeno, a slatkovodna riba je rekama preneta u more“, objasnio je Dimitris Klaudatos, profesor poljoprivrede i životne sredine na Univerzitetu Tesalije.
Od tada je voda jezera značajno opala, terajući slatkovodnu ribu ka luci Volos, zatim u Pagasetički zaliv i Egejsko more, gde ne mogu da prežive.
Samo u utorak vlasti su uklonile 57 tona uginule ribe s plaža u blizini Volosa.
Po lokalnom udruženju restorana, broj turista je od prošlogodišnjih poplava opao za skoro 80 odsto.
„Situacija s ovom mrtvom ribom će nas ubiti“, rekao je Stefanos Stefanu, predsednik udruženja. „Ko će posle ovoga doći u naš grad?“, pita se on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.