Zvaničnici 23 evropske zemlje potpisaće danas u Zagrebu Pismo namere kojim će završiti projekat osnivanja Obaveštajnog koledža u Evropi.
Tim dokumentom se utvrđuju ciljevi koledža, njegovo područje delovanja i njegovo upravljanje, prenosi hrvatski portal Euractiv.
Tri glavne misije koledža biće pokretanje strateškog dijaloga izmedju obaveštajnih zajednica u Evropi, doprinos nacionalnim i evropskim donosiocima odluka, ali i građana, kako bi se podigla svest o izazovima i pitanjima vezanim za obaveštajne podatke i razvijanje akademske saradnje.
Ideju o osnivanju koledža pokrenuo je francuski predsednik Emanuel Makron govorom na Sorboni septembra 2017, kada je govorio o snažnijoj Evropi. Makron je tada izrazio potrebu za osnivanjem svojevrsne evropske obaveštajne akademije gde bi se obaveštajne zajednice članica EU još više zbližavale kroz obuku, obrazovanje i razmenu.
Francuska je u martu 2019. okupila evropske bezbednosne i obaveštajne službe i tada je počeo rad na koncipiranju Obaveštajnog koledža u Evropi.
Učešće u Obaveštajnom koledžu ponuđeno je za 30 država (27 članica EU, Ujedinjeno Kraljevstvo, Norveška i Švajcarska), a do sada su 23 države potvrdile da će potpisati Pismo namere – Francuska, Nemačka, Italija, Hrvatska, Holandija, Mađarska, Portugal, Austrija, Belgija, Kipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Letonija, Litvanija, Malta, Norveška, Rumunska, Slovenija, Španija, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Posle potpisivanja Pisma namere, u prisustvu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, biće održana javna rasprava o obaveštajnoj saradnji u kojoj će učestvovati predstavnici evropske obaveštajne zajednice i donosioci odluka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.