Ted Kačinski, poznat kao Unabomber, koji je 18 godina terorisao Amerikance svojim pošiljkama bombi umro je u zatvoru u 82. godini.
Savezni zatvorski centar Batner u američkoj državi Severnoj Karolini javio je da je Kačinski juče pronađen bez svesti u svojoj ćeliji.
On je tu bio prebačen 2021. iz zatvora visoke bezbednosti u mestu Florens u državi Kolorado.
Navodi se da mu je pružena hitna nega, ali da je proglašen mrtav u bolnici.
Kačinski je bio brilijantan matematičar koji je od 1978. do 1995. živeo u kolibi u državi Montani i terorisao zemlju slanjem 16 bombi skrivenih u poštanske pošiljke raznim pojedincima i firmama koje su ubile troje ljudi i ranile 23.
Njegov pohod koji je završen u aprilu 1996. mobilisao je stotine agenata savezne policije FBI. Njegova identifikaciona fotografija lica i izrasle kose i brade, pri hapšenju iz tog vremena ostala je urezana u sećanima ljudi.
On je bio izuzetno talentovan učenik, obrazovao se na prestižnom univerzitetu Harvard i jedno vreme bio profesor matematike na univerzitetu Berkli u Kaliforniji, a onda se predao borbi protiv napretka i tehnologije i proizvodio svoje bombe u kolibi bez tekuće vode i struje.
Njegove prve mete su bile osobe na univerzitetu i aviokompanije zbog čega mu je dat nadimak Unabomber (bombaš univerziteta i aviokompanija).
U septembru 1995. on je obećao da će prestati sa slanjem bombi ako mu listovi Njujork tajms i Vašington post objave dugi manifest od 35.000 reči pod naslovom „industrijsko društvo i njegova budućnost“ u kome izražava mržnju prema tehnologiji i savremenom svetu i opravdava svoju ubilačku kampanju.
Čitajući taj manifest jedan stanovnik istočne obale SAD Dejvid Kačinski prepoznao je sličnost sa pisanjima svog brata Teodora koji godinama nije imao nikakve kontakte sa porodicom.
On je tada upozorio FBI i to je omogućilo da Unabombera u aprilu 1966. uhapse desetine agenata koji su opkolili njegovu kolibu.
Iako mu je data dijagnoza paranoične šizofrenije njemu je ipak suđeno i osuđen je 1998. na doživotni zatvor pošto se izjasnio da je kriv.
Prema Njujork tajmsu Kačinski je u zatvoru održavao poštansku komunikaciju sa hiljadama pojedinaca, novinara, studenata i pristalica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.