Lider palestinskog Hamasa Ismail Hanije ubijen je u svom stanu u Teheranu, saopštila je danas iranska Revolucionarna garda, prenose svetski mediji.
Niko nije preuzeo odgovornost, navodi AP, ali se sumnja da iza ubistva stoji Izrael, koji je prethodno obećao da će ubiti vođe Hamasa zbog napada te grupe 7. oktobra.
Iranski analitičari su na državnoj televiziji okrivili Izrael za ubistvo lidera Hamasa.
Teheran nije saopštio detalje ubistva, ali je Revolucionarna garda poručila da je istraga u toku.
Hanije je u utorak bio u Teheranu na ceremoniji inauguracije iranskog predsednika Masuda Pezeškijana. Pojas Gaze napustio je 2019. i od tada je živeo u egzilu u Kataru, dok Hamasom u enklavi upravlja Jahja Sinvar, koji stoji iza napada na Izrael 7. oktobra.
Palestinski predsednik Mahmud Abas, prenosi BBC, nazvao je atentat na Hanijea „kukavičkim činom i opasnim razvojem događaja“.
On je pozvao Palestince „da se ujedine, budu strpljivi i istrajni pred izraelskom okupacijom“ u izjavi koju je prenela državna novinska agencija Wafa.
Abasova Palestinska samouprava (PA) upravlja Zapadnom obalom sa ograničenom samoupravom, dok Izrael ima sveukupnu kontrolu.
Sredinom aprila ove godine u izraelskom napadu, kako je tada potvrdio sam Hanije, ubijena su njegova tri sina Hazem, Amir i Mohamed i nekoliko unučadi.
„Neprijatelj veruje da će gađanjem porodica vođe naterati ih da odustanu od zahteva našeg naroda. Svako ko veruje da će ciljanje na moje sinove naterati Hamas da promeni svoj stav je u zabludi“, rekao je Ismail Hanije tada.
Televizija Al-Aksa saopštila je da su Hanijevi sinovi ubijeni u napadu u blizini izbegličkog kampa Šati u gradu Gaza.
Ko je Ismail Hanije?
Ismail Abdel Salam Ahmed Hanije je rođen 29. januara 1962. u izbegličkom kampu Al-Šati u Pojasu Gaze koji su okupirali Egipćani.
Njegovi roditelji su postali izbeglice nakon što su proterani iz svojih domova u blizini današnjeg Aškelona u Izraelu tokom arapsko-izraelskog rata 1948.
Pohađao je škole koje vode Ujedinjene nacije i diplomirao je na Islamskom univerzitetu u Gazi sa diplomom arapske književnosti 1987.
Dok je bio na univerzitetu, povezao se sa Hamasom.
Od 1985. do 1986. bio je predsednik saveta učenika koji je predstavljao Muslimansko bratstvo. Takođe je igrao kao vezni fudbaler u timu Islamske asocijacije.
Diplomirao je otprilike u isto vreme kada je počela Prva intifada protiv izraelske okupacije u Pojasu Gaze.
Od kada je 1997. postavljen na čelo kancelarije Hamasa, napredovao je u redovima organizacije. Hanije je bio na čelu liste Hamasa koja je pobedila na parlamentarnim izborima u Palestini 2006. kada je postao premijer.
Na vrhuncu sukoba dva palestinska pokreta Fataha i Hamasa predsednik Mahmud Abas (Fatah) će ga razeršiti dužnosti naredne godine, ali Hanije nije priznao dekret i nastavio je da vrši premijersku vlast u Pojasu Gaze.
Za političkog šefa Hamasa izabran je 6. maja 2017. Učestvovao je u protestima u Prvoj intifadi i tada ga je izraelski vojni sud osudio na kraću kaznu. Izrael ga je ponovo pritvorio 1988. i bio je u zatvoru šest meseci.
Naredne godine osuđen je na kaznu zatvora od tri godine.
Nakon puštanja na slobodu 1992. izraelske vojne vlasti okupiranih palestinskih teritorija deportovale su ga u Liban sa visokim liderima Hamasa Abdel-Azizom al-Rantisijem, Mahmudom Zaharom, Azizom Duvajkom i još 400 drugih aktivista.
Godinu dana kasnije vratio se u Gazu i postavljen je za dekana Islamskog univerziteta.
Nakon što je Izrael 1997. pustio Ahmeda Jasina (duhovni vođa Hamasa) iz zatvora Hanije je postavljen na čelo njegove kancelarije.
Njegova istaknutost u Hamasu porasla je zbog njegove veze sa Jasinom i imenovan je za predstavnika Palestinske uprave.
Posle samoubilačkog bombaškog napada u Jerusalimu 2003. lakše je povređen u ruku u bombaškom napadu izraelskih vazduhoplovnih snaga u pokušaju da eliminiše vođstvo Hamasa.
U decembru 2005, Hanije je izabran da predvodi Hamasovu listu, koja je pobedila na izborima za Zakonodavno veće sledećeg meseca.
Hanije je nasledio Hamasovo vođstvo Haleda Mašala na izborima održanim 2016. godine.
Nalazi se na listi terorista SAD, a od 2016. živi u Kataru.
Prema dostupnim podacima otac je 13 dece, a njegovo bogatstvo procenjeno je na nekoliko miliona dolara.
Hanije se smatra veoma harizmatičnom ličnošću i talentovanim govornikom.
Tokom godina stvorio je mrežu kontakata i savezništvo sa drugim palestinskim frakcijama u Gazi, pre svega Islamskim džihadom.
U oktobru 2023. godine, 14 članova njegove porodice, uključujući njegovog brata i rođaka, ubijeni su u izraelskom vazdušnom napadu u Gazi.
Mesec dana kasnije njegova unuka je trebalo da bude žrtva izraelskog vazdušnog napada na grad Gazu.
Kasnije tog meseca njegov najstariji unuk je ubijen u izraelskom napadu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.