Udaljenije zemlje bolje misle o EU od suseda 1Foto: Bojan Cvejić

Tri najmnogoljudnje zemlje na planeti – Kina, Indija i SAD, imaju mnogo pozitivniji stav o Evropskoj uniji od suseda bloka Rusije, Norveške i Švajcarske.

Novo evropsko istraživanje pokazalo je i da su građani Unije veći optimisti oko budućnosti Unije i da u velikom broju misle da je terorizam najveći izazov EU.

U Kini, SAD i Indiji, zemljama u kojima živi 49 odsto svetske populacije i koje daju 61 odsto globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP), većina ispitanika ima pozitivno mišljenje o EU, pokazalo je specijalizovano istraživanje Evropske komisije Eurobarometar.

Pozitivan stav o EU ima 94 odsto ispitanih građana Brazila, 84 odsto Kine, 83 odsto Indije, 76 odsto Japana, 79 odsto Kanade, 75 odsto SAD, 67 odsto Australije i 54 odsto Turske.

Istovremeno takav pogled na EU ne dele „bliski susedi“. Tako u Rusiji, Norveškoj i Švajcarskoj pozitivno mišljenje o Uniji ima između 43 i 46 odsto anketiranih.

Jedno od pitanja u istraživanju bilo je i da li ljudi doživljavaju EU kao „mesto stabilnosti u svetu opterećenom problemima“.

EU se uglavnom doživljava kao takvo mesto ali su razlike velike od zemlje do zemlje i idu od 82% u Indiji do 49 odsto u Turskoj.

Međutim, u Rusiji samo 33 odsto ispitanika misli da je EU „mesto stabilnosti“ dok 61 odsto smatra suprotno.

Inače, ovo je prvi put da je Eurobarometar uključio u istraživanje i poglede građana 11 zemalja izvan bloka o EU.

Evropljani veći optimisti

Istraživanje je pokazalo i da su građani EU sve veći optimisti kada je reč o budućnosti Unije i sada je takvih 56 odsto prema 50 odsto u istraživanju obavljenom jesenas.

Raste i vera u EU koja sada uživa poverenje 42 odsto građana u odnosu na 36 odsto u jesen 2016. i 32 odsto u jesen 2015.

Najveći rast poverenja zabeležen je u Francuskoj, za 15 procentnih poena, na 41 odsto, i Danskoj,  takođe za 15 procentnih poena, na 56 odsto.

Novi Eurobarometar pokazao je i da je terorizam prvi put postao najveći izazov EU – to smatra 44 odsto ispitanika ili 12 procentnih poena više nego jesenas.

Na listi izazova slede imigracija, koju kao problem vidi 38 odsto građana, ekonomska situacija (18 odsto), stanje javnih finansija zemlje (17 odsto) i nezaposlenost (15 odsto).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari