Prilika za pomak u rešavanju kiparskog pitanja – korak ka pomirenju grčke i turske strane, mogla bi biti situacija sa nalazištem i eksploatacijom ugljovodonika na ostrvu, ali i očekivani dolazak nove izaslanice Ujedinjenih nacija na ostrvo, smatraju zvaničnici turske strane.
Turska Republika Severni Kipar (TRNC) je država koja je jednostrano proglasila nezavisnost, koju u međunarodnoj zajednici priznaje samo Turska, a čiji građani žive pod sankcijama, izolovani, ali ipak sa nadom o pomirenju, normalizaciji odnosa i eventualnoj konfederaciji sa grčkom stranom.
Severni Kipar ovih dana svečano obeležava „Dan oslobođenja“ od grčke strane, odnosno 44. godišnjicu od proglašenja nezavisnosti. Uoči ove proslave, koja je podrazumevala centralnu svečanost nalik na vojnu paradu u prisustvu najviših zvaničnika i gostiju, predsednik TRNC Mustafa Akindži govorio je o trenutnim odnosima sa grčkim delom Kipra.
Novu priliku za pregovore zvaničnici Severnog Kipra vide u aktuelnoj situaciji sa eksploatacijom prirodnog bogatstva ostrva – nalazišta ugljovodonika. Nakon što je otkriveno da Kipar poseduje značajne zalihe ovog prirodnog gasa, i rasprave o tome ko polaže prava na njega, i međunarodna zajednica je rekla – gas pripada svima i kiparski Turci imaju jednaka prava. Pitanje prirodnih resursa mogla bi biti platforma za dalji dijalog, smatra predsednik Akindži.
„Uzimajući u obzir nedavne tenzije u regiji zbog pitanja ugljovodonika, postoji neodložna potreba da turski i grčki Kiprani otpočnu pregovore o korišćenju ovih resursa. Međunarodna zajednica bi posebno trebalo da ohrabri ovo, tražeći saglasnost obe strane koje su „suvlasnici“ ostrva“, naveo je Akindži. Ovakva poruka međunarodne zajednice ukazala bi grčkoj strani da mora da sarađuje sa Severnim Kiprom, smatra on. U pregovorima i razrešenju odnosa mogla bi da pomogne nova izaslanica generalnog sekretara UN na Kipru DŽejn Hol Lut, koja je nedavno i posetila ostrvo. Tom prilikom predsednik Akindži joj je poručio da turska strana nije spremna da bude deo dugih i neizvesnih pregovora već traži konkretnija rešenja, nakon bezuspešnih pokušaja pomirenja.
Pregovori za ujedinjenje Severnog i Južnog Kipra koji su se vodili pred Ujedinjenim nacijama prošle godine su propali. Obe strane u više navrata usaglasile su se da je „status-kvo“ neodrživ položaj, štetan za sve, te da je stanovnicima ostrva potrebno novo uređenje i jednaka podela moći. Ipak, zemlje koje garantuju mir na ostrvu – Grčka, Turska i Velika Britanija kao bivša kolonijalna sila koja na Kipru ima vojne baze, uz predstavnike Kipra, nisu uspele da dođu do rešenja prihvatljivog za sve.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.