Hiljade pripadnika ujgurske muslimanske manjine u Kini radi pod prinudnim uslovima u fabrikama koje snabdevaju neke od najvećih svetskih brendova, navodi se u novom izveštaju analitičkog centra Australijski institut za stratešku politiku (ASPI).
U Kini je već zarobljeno oko milion Ujgura u zatvorskim logorima, gde su podvrgnuti mučenju i indoktrinaciji, navodi Bi-Bi-Si. Kineski zvaničnici kažu da je cilj ovih logora borba protiv terorizma.
ASPI je napravio novi izveštaj pošto je jedan kineski zvaničnik u decembru rekao novinarima da su članovi manjinske grupe koji su bili zatočeni u kampovima „diplomirali“.
Kako se procenjuje u izveštaju, između 2017. i 2019. godine preko 80.000 Ujgura iz zapadne pokrajine Sinđijang je poslato na rad u fabrike širom Kine, dok su neki prebačeni na posao direktno iz logora. ASPI navodi da su Ujguri prebacivani u fabrike na osnovu takozvanog programa za transfer radne snage u okviru politike centralne vlade poznate pod imenom Pomoć za Sinđijang.
Prema izveštaju, ove fabrike su deo lanca snabdevanja za 83 poznata globalna brenda, uključujući Najk, Epl i Del.
Kako se dalje navodi, Ujgurima je bilo „ekstremno teško“ da odbiju premeštaj ili izbegnu radne zadatke, pošto im je prećeno „arbitrarnim pritvorom“.
Dodaje se i da postoje dokazi da je lokalnima vlastima i privatnim brokerima vlada Sinđijanga „isplaćivala određenu sumu novca po glavi“ da bi to organizovali, što ASPI opisuje kao „novu fazu tekuće represije kineske vlade“ prema Ujgurima. „U našem izveštaju se jasno vidi da razmeštanje Ujgura i drugih etničkih manjina u Sinđijangu ima veoma snažan pečat ekonomske eksploatacije“, rekao je koautor izveštaja Nejtan Ruser za Bi-Bi-Si.
Izveštaji o brojnim slučajevima pritvaranja i slanja u zatvorske logore u Sinđijangu prvi put su se pojavili 2018. Kineske vlasti su tvrdile da su u pitanju „centri za stručno osposobljavanje“ koji se koriste u borbi protiv nasilnog verskog ekstremizma. Ali, dokazano je da su mnogi ljudi zatvoreni zbog toga što su jednostavno izrazili svoju veru time što su se molili i nosili veo, ili imali kontakte sa drugim zemljama poput Turske. Peking se našao pod velikim međunarodnim pritiskom zbog ovog pitanja.
ASPI je identifikovao 27 fabrika u devet kineskih pokrajina, koje od 2017. koriste ujgursku radnu snagu prebačenu iz Sinđijanga.
U izveštaju piše da su Ujguri uglavnom prinuđeni da žive u spavaonicama podeljenim po polovima, da pohađaju časove mandarinskog i prisustvuju „ideološkim treninzima“ van radnog vremena, kao i da su podvrgnuti stalnom nadzoru i da im je zabranjeno praktikovanje vere.
ASPI je naveo da su strane i kineske kompanije „verovatno ne znajući“ umešane u zloupotrebu ljudskih prava i pozvao ih da sprovedu „hitnu i temeljnu istragu o poštovanju ljudskih prava“ u svojim fabrikama u Kini.
Iz Najka su za Vašington post rekli da su „posvećeni poštovanju međunarodnih radničkih standarda“ i da je njihovim snabdevačima „strogo zabranjeno korišćenje bilo kakve vrste zatvorske, prinudne, prisilne ili neplaćene radne snage“.
U Eplu takođe tvrde da su „posvećeni tome da svi u njihovom lancu snabdevanja budu tretirani sa dostojanstvom i poštovanjem kakvo zaslužuju“, dok su u Delu rekli da će istražiti navode iz izveštaja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.