"Ukrajina će ostati bez municije na nekoliko meseci": Priznanje šefa britanskih oružanih snaga 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Očekuje se da će Ukrajina ostati bez municije na nekoliko meseci dok se Zapad ne dogovori o daljim koracima za podršku Kijevu, priznao je šef britanskih oružanih snaga, prenosi Gardijan.

Admiral Toni Radakin, govoreći na konferenciji u Londonu, nije direktno komentarisao francuski predlog o razmeštanju zapadnih kopnenih trupa u Ukrajini, već je umesto toga naglasio hitnu potrebu za povećanjem industrijske pomoći.

Britanski admiral je rekao da se Ukrajina suočava sa teškom situacijom na kopnu a njenoj vojsci nedostaje municije zbog zastoja u Kongresu SAD, dok Evropa još nije u stanju da popuni jaz.

Američki predsednik Džo Bajden sastao se u utorak sa liderima Kongresa u Beloj kući radi razgovora o nacrtu zakona o pomoći Ukrajini, na sastanku koji je lider većine u Senatu Čak Šumer opisao kao „intenzivan“.

Radakin je rekao da se među saveznicima u NATO-u vode razgovori o tome „kako možemo da ojačamo našu podršku Ukrajini“ – uz nova saopštenja koja se očekuju na ili uoči julskog samita NATO-a u Vašingtonu.

Rusija je već „na taktičkom nivou dobijala relativno malu teritoriju“, rekao je Radakin, uključujući i grad Avdijevku na istočnom frontu, koji su Rusi osvojili posle pet meseci borbi.

Intenzivne borbe se sada vode u blizini Časiv Jara, još jednog grada u Donbasu, gde se Ukrajina povukla nakon što je prošle godine izgubila Bahmut.

„Već se vode žestoke borbe na periferiji“ Ivanivske i Bogdanivka, dva sela odmah istočno, rekao je portparol ukrajinske vojske Ilija Jevlaš.

„Mislim da će verovatno trajati najmanje narednih nekoliko meseci“, zaključio je Radakin, sugerišući da je malo verovatno da će Kijev biti u stanju da pokrene novu kontraofanzivu do kasnog leta najranije i najverovatnije sledeće godine.

Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je u ponedeljak da ne treba isključiti raspoređivanje kopnenih trupa u Ukrajinu, iako je priznao da među savezničkim državama „nema konsenzusa“ o ovoj temi.

Među članicama NATO-a nije bilo neposredne podrške za njegov predlog.

Portparol Rišija Sunaka, britanskog premijera, rekao je da Britanija nema planove za raspoređivanje kopnenih trupa – a slične izjave dale su i SAD, Nemačka, Italija, Španija i druge zapadne zemlje.

Verovatniji scenariji bi bili dalje dostave oružja plus dublja dugoročna ekonomska pomoć, kao što je oblik „lend-lease“, referenca na program iz Drugog svetskog rata u kojem su SAD obezbedile milijarde vredne snabdevanja za 30 savezničkih zemalja u zamenu za odloženo plaćanje.

Radakin je takođe pokušao da razbije spekulacije, nakon govora koji je prošlog meseca održao šef vojske, general Sir Patrik Sanders, da Ministarstvo odbrane (MO) želi da ponovo uvede oblik nacionalne službe kao odgovor na agresiju Rusije.

„Nismo na ivici rata sa Rusijom. Mi nećemo biti napadnuti. Niko u Ministarstvu odbrane ne govori o regrutaciji u bilo kom tradicionalnom smislu te reči“, rekao je Radakin.

„Ne kažem da Rusija nije opasna“, dodao je admiral. „Pokazala je to agresijom koju koristi i na domaćem i na međunarodnom planu. Ali istovremeno je i znatno manje sposobna nego što smo očekivali“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari