Ukrajina i UN pozivaju na produženje crnomorskog ugovora o izvozu žita 1Foto: Pixabay/Nottmpictures

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Gutereš pozvali su danas u Kijevu na produženje sporazuma sa Moskvom koji je omogućio Ukrajini da izvozi žito iz crnomorskih luka tokom ruske invazije.

Zelenski je posle razgovora sa Guterešom u Kijevu rekao da je Inicijativa za crnomorsko žito „neophodna svetu“.

Kako prenosi Rojters, šef UN je podvukao njen značaj za globalnu bezbednost hrane i cene hrane.

„Želim da podvučem kritičnu važnost pokretanja Crnomorske inicijative za žito 18. marta i rada na stvaranju uslova koji će omogućiti najveću moguću upotrebu izvozne infrastrukture kroz Crno more u skladu sa ciljevima inicijative“, rekao je Gutereš novinarima u Kijevu.

Sporazum, čije su potpisivanju posredovale UN i Turska prošlog jula, oročen je na 120 dana. U novembru je prvi put produžen, a biće obnovljen 18. marta ako se nijedna strana ne protivi.

Ruski zahtevi, međutim, još nisu ispunjeni, rekao je turski diplomatski izvor, dodajući da Ankara „vrlo naporno radi“ da osigura produženje sporazuma.

Najavljeno je da će se visoka zvaničnica UN Rebeka Grinspan, koja je otputovala sa Guterešom u Kijev, sastati se sledeće nedelje u Ženevi sa visokim ruskim zvaničnicima kako bi razgovarali o produženju sporazuma.

Rusija, koja je ukinula blokadu tri ukrajinske crnomorske luke prema sporazumu, signalizirala je da prepreke njenom izvozu poljoprivrednih proizvoda moraju biti uklonjene pre nego što dozvoli nastavak sporazuma.

Kako bi se pomoglo ubeđivanju Rusije da dozvoli Ukrajini da nastavi izvoz žitarica iz Crnog mora, prošle godine je sklopljen trogodišnji sporazum u kojem su se UN složile da pomognu u olakšavanju ruskog izvoza hrane i đubriva.

Zapadne sile su uvele oštre sankcije Rusiji zbog invazije na susednu Ukrajinu 24. februara prošle godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari