"Rizik je visok, ali ponekad pobedite": GMF o neizvesnosti u Ukrajini nakon pobede Trampa 1foto EPA-EFE/KATERYNA KLOCHKO

Reakcija Ukrajine na pobedu Donalda Trampa obeležena je neizvesnošću i anksioznošću, ali jezik zvaničnog odgovora je miran, ocenjuje se u analizi nemačkog Maršalovog fonda.

Trampova dvosmislena obećanja da će „okončati rat za 24 sata“ bez iznošenja konkretnog plana zabrinjavaju Kijev.

Mnogi ukrajinski analitičari tumače ovu retoriku kao moguću uvod u sve veći pritisak na Ukrajinu da pruži značajne ustupke Rusiji, poput teritorijalnog kompromisa ili odustajanja od NATO težnji.

Izabrani potpredsednik Džej Di Vens zalagao se za priznavanje trenutne teritorijalne realnosti – što znači da će Ukrajina možda morati da ustupi kontrolu nad ukrajinskim regionima koji su trenutno pod kontrolom Rusije – i preispitivanje politike srodne Minskim sporazumima iz 2014–2015, koji su bili povoljni za Rusiju.

To su ideje koje zabrinjavaju ukrajinske političare.

Kijev je, takođe, zabrinut zbog direktnih kontakata Sjedinjenih Država i Rusije oko Ukrajine.

Direktan angažman između novoizabranog predsednika i ruskog rukovodstva bi se u Moskvi čitao kao velika promena u američkoj političkoj podršci Ukrajini, dodatno ohrabrujući Kremlj u trenutku kada je vojni zamah rata na strani Rusije.

Ova dinamika bi stvorila situaciju u kojoj bi Ukrajina u bilo kakve potencijalne pregovore sa Rusijom ušla sa pozicije slabosti.

Prekid vatre koji je rezultat takvog „lošeg dogovora“ samo bi dodatno ohrabrio Putina, omogućavajući Rusiji da rekonstruiše svoje snage, i nakon nekog vremena, ponovo gura protiv Ukrajine, možda i direktnije preteći državama članicama NATO-a.

Prema pisanju Kijev Indipendent, prema jednom izvoru u Ministarstvu spoljnih poslova, „Trampov povratak nosi rizik od smanjene vojne podrške, što bi moglo da ohrabri Rusiju da eskalira ofanzivu“, što je najgori scenario povlačenja SAD u kritičnom trenutku.

Neki Ukrajinci brinu da bi Trampov pristup, koji favorizuje transakcijske saveze, mogao da ograniči njihov pristup američkom oružju.

Suočen sa ovom neizvesnošću, Kijev će možda sve više tražiti od evropskih saveznika da popune potencijalnu prazninu koju su ostavile Sjedinjene Države – prazninu koju neće biti lako popuniti osim ako Evropljani ne kupe oružje za Ukrajinu od Trampove Amerike.

Uz to, razumljivo je da je zvanična reakcija Ukrajine na američke izbore optimistična i diplomatska.

Predsednik Zelenski je u objavi na mreži X izrazio optimizam u pogledu nastavka saradnje Ukrajine i SAD i naglasio važnost Trampovog pristupa „mir kroz snagu“.

Drugi u Kijevu iskreno razmišljaju i nadaju se da će Tramp toliko duboko poremetiti dinamiku rata, da će Ukrajina imati koristi – na primer onaj scenario s početka Trampovog prvog mandata u kojem Putin ljuti i izaziva Donalda Trampa. Naši sagovornici su ovo uporedili sa igranjem ruleta: rizik je visok, ali ponekad pobedite.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari