Ukrajina oborila ruske hipersonične rakete 1Foto: AP Photo/Libkos

Ukrajina je u utorak saopštila da je oborila šest ruskih hipersoničnih projektila Kinžal u jednoj noći, osujetivši superoružje za koje je Moskva ranije rekla da je gotovo nezaustavljivo, piše Rojters.

To je bio prvi put da je Ukrajina tvrdila da je pogodila čitav niz višestrukih hipersoničnih projektila, a ako se potvrdi to bi bila demonstracija efikasnosti novo raspoređene zapadne protivvazdušne odbrane.

Sirene za vazdušni napad oglasile su se u utorak rano u skoro celoj Ukrajini i čule su se iznad Kijeva i regiona više od tri sata.

„Misija neprijatelja je da seje paniku i stvara haos. Međutim, u severnoj operativnoj zoni (uključujući Kijev) sve je pod potpunom kontrolom“, rekao je komandant Združenih snaga Oružanih snaga general Sergej Najev.

Šest Kinžala, balističkih projektila koje putuju brzinom do 10 puta većom od zvuka, bile su među 18 raketa koje je Rusija ispalila na Ukrajinu tokom noći, osvetljavajući Kijev bljeskovima i kišom krhotina nakon što su eksplodirane sa neba.

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da je raketom Kinžal uništilo američki odbrambeni sistem zemlja-vazduh Patriot, prenela je vojna novina Zvezda.

Ali, glavnokomandujući ukrajinskih oružanih snaga Valerij Zalužnji rekao je da je sve uspešno presretnuto.

Gradske vlasti u glavnom gradu Ukrajine saopštile su da su tri osobe ranjene u padu ruševina.

„Bila je izuzetna po svojoj gustini – maksimalnom broju jurišnih projektila u najkraćem vremenskom periodu“, rekao je na Telegramu Sergej Popko, načelnik gradske vojne uprave Kijeva.

Zvezda je citirala rusko ministarstvo da su napadi bili usmereni na ukrajinske borbene jedinice i skladišta municije.

Zalužnji je rekao da su njegove snage presrele šest „Kinžala“ lansiranih iz aviona, kao i devet krstarećih raketa „Kalibr“ sa brodova u Crnom moru i tri „Iskandera“ ispaljena sa kopna.

Ranije ovog meseca, Ukrajina je tvrdila da je po prvi put oborila jednu raketu Kinžal iznad Kijeva koristeći novopostavljeni američki PVO sistem Patriot.

Raketa Kinžal, čije ime znači bodež, može da nosi konvencionalne ili nuklearne bojeve glave do 2.000 km. Rusija je prvi put upotrebila oružje u ratu u Ukrajini prošle godine i samo je u nekoliko navrata priznala da je ispalila rakete.

Ruski predsednik Vladimir Putin često je reklamirao Kinžal kao dokaz ruskog vojnog hardvera koji nadmašuje svet, sposoban da se bori protiv NATO-a.

Sa ukrajinskim snagama koje se spremaju da krenu u ofanzivu prvi put u šest meseci, Rusija sada pokreće vazdušne udare velikog dometa na najvećoj frekvenciji rata.

Do sada je ovog meseca lansirala osam dronova i raketa.

„Pod kontrolom“

U protekloj nedelji ukrajinske snage su ostvarile svoje najveće uspehe na bojnom polju od prošlog novembra, ponovo zauzevši nekoliko kvadratnih kilometara teritorije na severnoj i južnoj periferiji grada na bojnom polju Bahmuta. Moskva je priznala da su se neke od njenih trupa povukle, ali poriče da se njene borbene linije urušavaju.

Kijev kaže da je taj napredak lokalizovan i da još ne predstavlja punu snagu njegove predstojeće protivofanzive, za koju se očekuje da će iskoristiti stotine modernih tenkova i oklopnih vozila koje je Zapad poslao ove godine.

Ukrajinska kontraofanziva bi donela sledeću veliku fazu rata nakon ogromne ruske zimske ofanzive koja nije uspela da zauzme značajnu novu teritoriju uprkos najkrvavijoj kopnenoj borbi u Evropi od Drugog svetskog rata.

Moskva je izvršila punu invaziju na Ukrajinu u februaru prošle godine i sada tvrdi da je anektirala oko šestinu teritorije svog suseda. Ukrajina je vratila ruske trupe iz predgrađa Kijeva na početku rata i ponovo zauzela teritoriju u dve kontraofanzive u drugoj polovini 2022. godine, ali je držala svoje snage u defanzivi od novembra.

Rusija kaže da je njena invazija bila neophodna da bi se suprotstavila pretnji njenoj bezbednosti koju predstavljaju bliske veze Kijeva sa Zapadom. Ukrajina i njeni saveznici to nazivaju ničim izazvanim i nezakonitim osvajačkim ratom, a Kijev kaže da neće prestati da se bori dok sve ruske trupe ne napuste njenu zemlju.

Evropski lideri su se u međuvremenu sastali na Islandu u utorak na dvodnevnom samitu Saveta Evrope koji je trebalo da pokaže svoju podršku Ukrajini.

Prema nacrtu završne deklaracije koji je video Rojters, lideri će odobriti novi Registar šteta, mehanizam za evidentiranje i dokumentovanje dokaza i potraživanja štete, gubitka ili povreda nastalih kao rezultat ruske invazije.

Evropski lideri poput nemačkog Olafa Šolca, britanskog Rišija Sunaka i francuskog predsednika Emanuela Makrona prisustvuju samitu, kojem će se putem video veze obratiti ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari