Poljska i Slovačka su prve zemlje NATO koje su potvrdile da će Ukrajini isporučiti borbene avione Mig-29.
Isporuka, osim što će simbolično pokazati da ove zemlje i dalje snažno zaostaju za Ukrajinom, imaće i praktičnu korist za bezbednost Ukrajine, navodi Klix.ba.
Predsednik Poljske Andžej Duda je u četvrtak, 16. marta, rekao da će njegova zemlja uskoro isporučiti Ukrajini četiri aviona Mig-29 koji su spremni za trenutnu upotrebu, a u petak je premijer Slovačke rekao da će ova zemlja poslati svih 13 aviona Mig-29 koje ima na inventaru.
Takođe, predsednik Poljske je najavio slanje dodatnih aviona Mig-29 nakon što prođu remont.
Ukrajincima će dolazak aviona sovjetskog porekla mnogo značiti jer su njihovi piloti i mehaničari spremni da lete i održavaju ove avione bez dodatne obuke i gubitka vremena.
Prema podacima sa sajta Oriks koji se bavi snimanjem vizuelno potvrđene uništene opreme u ratu u Ukrajini, Ukrajina je od početka rata izgubila 18 Migova-29.
U pregledu stanja svetske avijacije, Flajt internešenel je napomenuo da Ukrajina poseduje 43 aviona Mig-29.
Međutim, pitanje je u kakvom su stanju avioni i koliko ih je zaista spremno za upotrebu.
MiG-29 je sovjetski borbeni avion razvijen tokom 1970-ih, a ušao je u zvaničnu upotrebu 1983. godine.
Ruski nadimak za njega je lasta.
Ukupno je proizvedeno više od 1.600 primeraka ovog aviona.
Od uvođenja u službu, ovi avioni su se stalno razvijali, a poslednja unapređena verzija u Rusiji nosi naziv Mig-35.
Međutim, od ove verzije napravljena su samo dva probna aviona i šest serijskih proizvodnje.
Avion ima široku primenu u mnogim vazduhoplovnim snagama širom sveta zbog jeftinog održavanja.
Tako je u aktivnom inventaru: Alžira, Azerbejdžana, Bangladeša, Belorusije, Bugarske, Čada, Kube, Eritreje, Indije, Irana, Kazahstana, Mongolije, Mjanmara, Severne Koreje, Perua, Poljske, Rusije, Srbije, Sudana, Sirije, Turkmenistana, Ukrajine i Uzbekistana.
Zanimljivo je da Mig-29 za obuku koristi i privatna odbrambena kompanija iz SAD.
Poljski avioni Mig-29
Prema Dudinim rečima, prva četiri aviona koje će Poljska isporučiti su zapravo avioni koji su prošli kroz Istočnu Nemačku, ušli u nemačku službu, a zatim prodati Poljskoj.
Poljska je 2004. godine kupila od Nemačke 22 aviona Mig-29 po simboličnoj ceni od jednog evra.
U njihovu modernizaciju morala je da uloži 43 miliona evra. Pored aviona kupljenih od Nemačke, 1989. godine kupljeno je 12 Mig-29 dok je Poljska još bila deo Istočnog bloka.
Poljsko vazduhoplovstvo ima 29 aviona Mig-29 raspoređenih u 1. i 41. avijacijskoj eskadrili sa bazama u Malborku i Minsku Mazovjeckom.
Nemačka je već 1993. godine unapredila svoje avione Mig-29 na NATO standard.
Takođe, Poljska je u dva navrata izvršila remont aviona Mig-29, dovodeći ih na odgovarajuće NATO standarde u vezi sa komunikacionom opremom, kao i drugim faktorima.
Slovački avioni Mig-29
Slovačka je saopštila da će u Ukrajinu poslati 13 aviona Mig-29.
Migovi su povučeni iz upotrebe Slovačkog ratnog vazduhoplovstva u avgustu prošle godine, a potom je bilo najava da se spremaju za isporuku letelice Ukrajini.
Slovačke vazduhoplovne snage su unapredile svoje Mig-29 kako bi bili kompatibilni sa standardima NATO-a.
Avioni su opremljeni savremenim navigacionim i komunikacionim sistemima, staklenim kokpitima sa višenamenskim ekranima i digitalnim procesorima.
Nije poznato koliko je od 13 aviona koje će Slovačka pokloniti Ukrajini spremno za operativnu upotrebu, ali će svakako neki biti iskorišćeni kao izvor rezervnih delova za druge migove.
Koliko će Migovi značiti Ukrajini
Pored gubitka najmanje 61 aviona prema podacima Oriksa, Ukrajina je tokom operacije izgubila i izvestan broj iskusnih pilota, što je teže nadoknadiv gubitak.
Avioni Mig-29 su hvaljeni u svetu avijacije zbog svoje upravljivosti i manevarskih sposobnosti, ali njihovo oružje i radari zaostaju za njihovim zapadnim konkurentima.
Tokom NATO intervencije protiv Srbije 1999. godine, Nemačka nije koristila ove avione jer je tokom ranijih ratnih igara konstatovala da zaostaju za zapadnim avionima.
Prema proceni Luftvafea, avioni Mig-29 bili su najkorisniji kao odbrambeni presretači nad gradovima, a ne za napade na neprijateljski vazdušni prostor.
Stoga bi avioni Mig-29 mogli da igraju ulogu u obezbeđivanju ukrajinskog neba od upada ruskih vojnih aviona, koji svakako nisu česti jer Rusija nije uspela da uspostavi vazdušnu prevlast u dubini ukrajinske teritorije.
Takođe, mogu da se koriste za obaranje balističkih projektila kojima Rusija gađa ukrajinsku infrastrukturu.
U tom smislu, ova isporuka se može posmatrati i u kontekstu vojnih informacija koje su se pojavile da Rusija priprema veliko vazduhoplovstvo za napade na Ukrajinu.
Takođe, isporukom letelice će biti razbijen još jedan tabu vezan za isporuku naoružanja Ukrajini, a ostaće samo jedan korak, a to je isporuka borbenih aviona zapadne proizvodnje.
Na najavu slanja Migova u Ukrajinu reagovale su SAD i Nemačka rekavši da u ovoj fazi još uvek ne razmišljaju o slanju zapadnih borbenih aviona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.