Prema portalu World population review, u više od 20 država sveta trenutno se vode ratovi, a pet najkrvavijih, sa više od 10 hiljada direktnih i indirektnih žrtava prošle i ove godine, su u Mjanmaru, Avganistanu, Jemenu, Etiopiji, Sudanu i najnoviji u Ukrajini.
Jedan od najdužih svetskih sukoba, izraelsko-palestinski, ne nalazi se na ovom spisku, verovatno zbog trenutnog primirja između Izraela i Hamasa, mada su incidenti, pa i ubistva i dalje česti. Za mnoge od ovih ratova svet je čuo, ali većina sukoba medijski je skoro potpuno zanemarena, neki zbog dugotrajnosti, udaljenosti od moćnih zemalja i zbog straha od mogućih posledica najnovijeg rata u Ukrajini.
Ovaj portal koristi definiciju “Uppsala Conflict Data Programa”, koja opisuje rat kao „konflikt u državi ili između dve države koji dostiže najmanje 1.000 smrtnih slučajeva povezanih sa bitkama u određenoj kalendarskoj godini“. Žrtve uključuju borce ubijene u akciji, kao i civile poginule u napadima, ali i stradale od posledica rata.
Najbrojnije su zemlje u kojima se ratuje zbog terorističkih pobuna, koje se često šire na više država. U takve spadaju: Alžir, Burkina Faso, Kamerun, Čad, Demokratska Republika Kongo, Irak (u kome su takođe i politički nemiri), Libija (kombinacija građanskog rata i terorističkih napada), Mali ( takođe građanski rat i terorizam), Mozambik, Niger, Nigerija, Tanzanija i Tunis. Mjanmar i Sirija su u jeku građanskih ratova, kao i Libija i Mali.
Južni Sudan se nalazi na spisku zbog politički i etnički motivisanog rata koji je trajao od 2013-2020. Iako je primirje potpisano, sukobi izbijaju. Sudan je u ratu s Etiopijom dve godine zbog sporne granične oblasti Al Fašaga, a u sukob se uključila i Eritreja, kao i militanti iz oblasti Amhara.
Većina bi se sigurno začudila, ali na spisku država u kojima se vodi jedan od smrtonosnijih ratova je Meksiko. Rat protiv narko-kartela u Meksiku je oružani sukob između rivalskih kartela koji se bore za regionalnu kontrolu s jedne i snaga Vlade Meksika s druge strane. U ovom ratu je od 2013. do prošle godine godine ubijeno 120.000 ljudi, dok se 27.000 vode kao nestali.
U jednom periodu tokom prošle godine, u Meksiku je dnevno ginulo više od 100 ljudi, što je više nego u državama u kojima se vode “klasični” ratovi. I u Kolumbiji traje rat protiv trgovaca drogom, ali povremeno izbijaju sukobi vojske sa levičarskom oružanom grupom FARC. Rat između FARC i kolumbijskih snaga trajao je od 1964. a 2016. potpisan je sporazum kojim su borbe zvanično okončane. Povremenih sukoba sa delovima FARC i dalje ima, a u ovoj zemlji u višedecenijskim ratovima je poginulo više od 260 hiljada ljudi.
Najkrvaviji aktuelni ratovi su u Siriji i Jemenu. U obe zemlje su ratovi počeli nakon “Arapskog proleća” 2011. kada su demonstranti izašli na ulice tražeći bolji život, demokratiju, pravo da biraju vlast. U Jemenu je svrgnut višedecenijski predsednik Saleh, ali nije izgrađena stabilna vlast, već je 2015. izbio građanski rat između šiitskog pokreta Husi i vlade predsednika Ad Hadija. U sukob su se, na strani Al Hadija uključile Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Kraj ratu koji je uništio ionako najsiromašniju arapsku zemlju se ne nazire. Prema podacima UN, na kraju 2021. broj žrtava rata u Jemenu iznosio je više od 377 hiljada, većina je umrla od indirektnih posledica, gladi i nedostatka zdravstvene zaštite.
U oblasti oko sirijskog glavnog grada Damaska počela je ugradnja solarnih panela, od korone je obolelo još 59 Sirijaca, umrlo četvoro. To su neke od vesti državne agencije SANA, koja izveštava i o skupovima podrške ruskom napadu na Ukrajinu. Sirijski građanski rat prerastao je u “proksi”, nakon što se uključile ISIL, Turska, zapadne zemlje, kao i Rusija, na poziv sirijskog predsednika.
U Siriji trenutno vlada kakvo-takvo zatišje, ali Damask nije uspostavio vlast nad celom zemljom, mada veći deo kontroliše predsednik Asad. Zvanično je u ovom ratu koji traje, prema podacima UN, ubijeno 350 hiljada ljudi, veći deo infrastrukture uništen, pojedini gradovi sravnjeni sa zemljom.
Ratovi traju i u dve zemlje koje predvode dobitnici Nobelovih nagrada za mir. Nakon vojnog udara u Mjanmaru 1. februara 2021. godine, svrgnuta je faktička vladarka Aun San Su Ći, nobelovka. U zemlji su izbili oružani sukobi na etničkoj osnovi, ali i borba protiv vojnog režima sa hiljadama poginulih.
Etiopski premijer Abidž Ahmed je 4.novembra 2020. naredio vojnu ofanzivu protiv regionalnih snaga u Tigraju, nakon njihovog napada na bazi savezne vojske. Uz promenjivu sreću, rat saveznih vlasti Etiopije i regionalnih u Tigreju od tada traje, a uključile su se, na strani vlasti, snage susedne Eritreje. Eritreja je decenijama bila deo Etiopije protiv koje je vodila krvavi rat za nezavisnost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.