Ukrajinski parlament Vrhovna Rada preduzeo je prve korake prema mobilizaciji žena u rat s Rusijom, izjavio je ukrajinski zastupnik Dmitro Razumkov.
Razumkov je rekao da zakon br. 12076, usvojen 3. decembra, sadrži odredbu koja omogućava ženama koje ispunjavaju zdravstvene i starosne kriterijume da se prijave za vojnu službu kao rezervistkinje i prođu osnovnu vojnu obuku, preneo je ukrajinski portal Strana vesti. Razumkov je pozvao na uklanjanje ove odredbe pre drugog čitanja zakona.
Ukoliko bude usvojena, piše Index.hr, ova promena bi mogla značajno da utiče na situaciju u ukrajinskoj vojsci i omogući regrutovanje žena za učešće u ratu. Prema predloženim izmenama i dopunama Zakona o vojnoj obavezi i služenju vojnog roka, žene koje žele da služe u ukrajinskoj vojsci mogu biti regrutovane i upisane u rezervni registar.
Međutim, deo predloga naišao je na kritike, uključujući i Glavne naučno-stručne uprave Kancelarije Vrhovne rade, koja je istakla da je „neprimereno da se žene registruju kao rezervisti neposredno pre početka osnovne vojne obuke“.
Žene mogu da se prijave, ali nema obavezne mobilizacije
Prema važećem ukrajinskom zakonu, u vojsku se regrutuju muškarci stariji od 25 godina. Zakon dozvoljava ženama da volontiraju, ali ne i da budu obavezno mobilisane.
Ukrajinska poslanica Marijana Bezuhlaj snažno podržava promene. „U našem Ustavu ne postoje dve vrste građana. Trenutno postoji protivzakonita diskriminacija muškaraca. Osim toga, ako se mobilišu žene, biće mobilisano manje muškaraca – to je jedan od razloga zašto vi, muškarci, podržavate mobilizaciju svojih sugrađana. građana“, rekla je ona.
Bezuhlaja je predložio da se žene prvobitno mobilišu na pozadinske pozicije, kao što su administrativni službenici, kadrovi i uloge u jedinicama bezbednosti, kako bi muškarci mogli da budu preusmereni na borbene položaje na prvim linijama fronta.
„Rat ne treba da bude odgovornost samo izabranih“, napisao je Bezuhlaja. „Pogotovo kada je u pitanju opstanak nacije i pravo na život, a ne samo teritorije ili sfere uticaja.
„Bez žena, haos u vojsci će se teško rešiti“
Ona je dodala da bez opšteg nacionalnog otpora Ukrajina ne može da ostvari pobedu i zaključila: „Bez mobilizacije žena ovaj haos u redovima naše vojske biće teško srediti.
Od 2014. godine, kada je Rusija anektirala Krim, Ukrajinke su se dobrovoljno uključile u odbranu zemlje. Tada je u ukrajinskim oružanim snagama bilo 50.000 žena, od kojih je 16.500 služilo u vojnim operacijama. Prema podacima ukrajinske vlade, početkom 2024. godine žene su činile 7,3 odsto ukupnih oružanih snaga, odnosno 62.000 žena je služilo vojsku, a više od 45.000 njih je bilo na aktivnoj vojnoj dužnosti.
Početkom ove godine više od 4.000 žena je služilo na borbenim dužnostima, a na visokim komandnim pozicijama bilo je preko 7.000 žena oficira, 12.000 podoficira, 23.000 vojnikinja i 5.000 žena. Od početka rata, broj žena u ukrajinskoj vojsci porastao je za 30 odsto, objavio je Njujork tajms.
Prije rata žene su uglavnom služile kao medicinsko osoblje, u administraciji ili logistici, a danas mogu biti vozačice, komandiri borbenih vozila, mitraljesci, snajperisti ili komandiri izviđačkih grupa.
Ukrajinska vojna oprema prilagođena je ženama. Ministarstvo odbrane je prošle godine odobrilo prvi pancir namenjen ženama, a uvedene su i vojne uniforme prilagođene ženama.
Ideja nije nova
Ideja o mobilizaciji žena nije nova. General Valerij Zalužni, bivši komandant ukrajinskih oružanih snaga i sadašnji ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je da Ukrajina razmatra mobilizaciju žena kako bi „spasila Evropu od rata“.
Iako je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ranije izjavio da ne podržava obaveznu mobilizaciju žena, on je istakao da je spreman da snizi starosnu granicu za regrutaciju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.